Přejít k hlavnímu obsahu

Vršatské bradla

Vršatské bradla jsou soustava vápencových skalních masivů, které nelze přehlédnout asi 14 km jihozápadně od Púchova. Vystupují z terénu na vrcholcích hor a tvoří výraznou dominantu severního konce Bílých Karpat. Působivé panorama lákalo člověka od pradávna, výraznější doklady o lidské přítomnosti pochází z mladší doby bronzové, kdy místo obývali lidé lužických popelnicových polí.

Ze třináctého století pochází první zmínky o strážní věži na jednom ze skalních vrcholků, která byla základem pro vybudování strážního hradu. Ten byl po dlouhá staletí součástí soustavy strážných hradů, které hlídali severozápadní hranice Uherska a obchodní cesty průsmykem na Moravu. Od svého vzniku hrad rychle rostl, vystřídal několik majitelů a svůj největší rozkvět zažil v průběhu 17. století. Potom se šlechta začala stěhovat do níže položených a pohodlnějších sídel, a hrad od té doby chátral. Jeho definitivní konec přišel v roce 1707, kdy ho během Rákocziho povstání podminovali a vyhodili do vzduchu císařská vojska, aby se v něm nemohli opevnit rebelující stavové.

Z roku 1439 pochází první písemná zmínka o Vršatském podhradí. Obec, leží v těsné blízkosti hradu a zajišťovala jeho hospodářský chod a zásobování. Její rozvoj se nezastavil ani se zánikem hradu a obec samotná je dnes vyhledávaným turistickým cílem.

Přijďte navštívit zříceninu hradu nebo se projít po naučné stezce kolem Vršatských Bradel a užít si jedinečné výhledy na Bílé Karpaty a Povážskou nížinu lemovanou výraznými pohořími západního Slovenska.

 

 

Projekt Park Rochus a lesopark Lachovec, společné přírodní a kulturní dědictví, je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020.