Přejít k hlavnímu obsahu

Velká Javořina

Velká Javořina leží na hranici mezi Českem a Slovenskem. Se svými devíti sty sedmdesáti metry je nejvyšší horou Bílých Karpat a současně nejvyšším vrcholem okresu Uherské Hradiště. Její charakteristická silueta s televizním vysílačem je nepřehlédnutelnou dominantou viditelnou z velké dálky a stejně tak návštěva vrcholu hory nabízí kruhový výhled do širokého okolí. Za dobré viditelnosti lze kromě výrazných bodů Bílých Karpat na české straně přehlédnout panorama Dolnomoravského úvalu rámovaného Pálavským masivem, Chřiby, Drahanskou vrchovinou až po Hostýnské a Vizovické vrchy, Beskydy nebo dokonce Praděd. Pohled na slovenskou stranu hřebene nabídne výhled na Povážskou nížinu, za níž se rýsují výrazné dominanty Nízkých Tater, Malé Fatry, Strážovských vrchů, Považského Inovce nebo Malých Karpat.

V nejvyšším bodě hory je vztyčen památník česko-slovenské vzájemnosti od sochaře Otmara Olivy, který připomíná společnou historii obou národů. Se stejným záměrem se tu od roku 1990 dvakrát ročně konají také hojně navštěvovaná setkání Čechů a Slováků.

Ta navazují na tradici podobných akcí z doby první republiky, které mají kořeny už v druhé polovině 19. století, kdy tudy ještě procházela hranice dvou částí Rakouska-Uherska.

Kousek pod vrcholem Velké Javořiny nabízí možnost odpočinku Holubyho chata. Ta byla poprvé otevřena roku 1924 a po jejím vyhoření a znovuobnovení nabízí turistům útočiště dodnes. Jméno nese na počest protestantského kazatele, botanika a národopisce Jozefa Ludovíta Holubyho, velkého zastánce československé vzájemnosti.

Ať už se na Velkou Javořinu vydáte pěšky, na kole nebo autem, nabízí toto místo krásné výhledy a silné zážitky po celý rok.

 

Projekt Park Rochus a lesopark Lachovec, společné přírodní a kulturní dědictví, je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020.