Přejít k hlavnímu obsahu

Velký Lopeník

Na hranici mezi Českou a Slovenskou republikou, 10 kilometrů severovýchodně od Velké Javořiny se do výšky 911 metrů nad mořem tyčí čtvrtá nejvyšší hora Bílých Karpat – Velký Lopeník. Na jejím vrcholu stojí od roku 2005 rozhledna hojně vyhledávaná a navštěvovaná turisty během celého roku.

Od severu sem vede zelená naučná stezka Lopeník ze stejnojmenné obce, od jihozápadu se sem mohou lidé vydat po zelené turistické značce z Květné nebo Březová a ze slovenské strany hranice od jihu sem poutníky dovede modře značená turistická trasa

z Nové Bošáce a Grúňu.

Rozhledna uznávaného moravského architekta Svatopluka Sládečka má betonovo-kamenný podstavec, na něm je posazena dřevěná příhradová konstrukce z dubových trámů, která se směrem k vrcholu ve dvou směrech zužuje. Po sto a jednom schodu vystoupáte až na hlavní vyhlídkovou plošinu ve výšce 19 metrů, která je ještě krytá střechou velmi charakteristického tvaru. Celková výška rozhledny tak činí dva a dvacet metrů.

Z vyhlídkové plošiny nabízí kruhový výhled nejen na krajinu Bílých Karpat. Za dobrého počasí je vidět Malou Fatru, Strážovské vrchy, Považský Inovec, Malé Karpaty, Pálavu, Chřiby, Hostýnské nebo Vizovické vrchy. Nedaleko rozhledny si můžete nabrat vodu ze studánky, která vyvěrá přímo ze skály, a kromě několika přístřešků a odpočívadel tu najdete také památník sovětským vojákům padlých na konci druhé světové války při osvobozovací operaci. Neváhejte a vydejte se poznávat přírodní krásy Kopanic.

 

 

Projekt Park Rochus a lesopark Lachovec, společné přírodní a kulturní dědictví, je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020.