Přejít k hlavnímu obsahu

Rozhledna Púchovské doliny

Na masívu Tlstej hory nad obcí Dohňany, jen pár kilometrů severozápadně od Púchova, byla v roce 2009 vybudována Rozhledna Púchovské doliny. Na její konstrukci bylo zapotřebí asi 60 kubíků modřínového dřeva. Základy má ukotveny 3 metry pod zemí v pětatřiceti kubících betonu, ční do výšky 21 a půl metru nad terén a do jejího nejvyššího patra vystoupáte po dřevěném schodišti přes pět vyhlídkových mezipater. Má čtvercový půdorys, směrem k vrcholu se zužuje a člověka na první pohled upoutá typický tvar střechy kryté dřevěnými došky a celkový architektonický styl odkazující na místní, tradiční dřevo-stavitelství. U paty rozhledny stojí přístřešek a naučný panel.

Rozhledna je čtvrtou zastávkou a zároveň nejvyšším bodem naučného chodníku Tri skaly, který tvoří třináctikilometrový okruh z Dohňan přes Lazovskú a Čertovu skalu, vrchol Tlstej hory a skalu Vieska zpátky do Dohňan. Dá se sem ovšem přijet i na kole po značené cyklotrase z Dohňan, nebo pěšky z druhé strany masivu z obce Zubák.

Za dobrého počasí je z nejvyššího patra rozhledny vidět dominanty Bílých karpat,    Strážovské vrchy, hřebeny Lučanské a Kriváňské Fatry, Martinské hole nebo hřeben Javorníků. V rámci projektu přeshraniční spolupráce „Rozhledny Hornolidečska a Púchovské doliny“, byla o rok později na české straně nad obcí Seninka postavena rozhledna Vartovna. Obě rozhledny spojuje nejen partnerství v projektu, ale i shodná nadmořská výška vrcholů, na kterých vyhlídky stojí. Oba kopce totiž sahají shodně do výšky 651 metrů nad mořem.

 

Projekt Park Rochus a lesopark Lachovec, společné přírodní a kulturní dědictví, je spolufinancován Evropskou unií v rámci programu INTERREG V-A Slovenská republika – Česká republika 2014-2020.