Začala liga. Slovácko zvítězilo v Liberci, Zlín těsně podlehl Slavii

Fotbalisté Slovácka v úvodu nové sezony přepsali klubovou historii. Celek z Uherského Hradiště poprvé po postupu do FORTUNA:LIGY zvítězil v Liberci. Vyrovnaný zápas s minimem vyložených šancí rozhodl v 31. minutě tečovanou střelou veterán Milan Petržela. Hosté hubené vedení udrželi i přesto, že dohrávali bez vyloučeného útočníka Cicilia.

Zápasy tady jsou vždy vypjaté, hodně emocí, proto nás výhra těší. Pro nás je to dobrý vstup do ligy a hlavně je to pro nás důležitá vzpruha poté, co jsme v Plovdivě prohráli v závěrečných minutách,“ uvedl trenér Slovácka Martin Svědík.

Ten po čtvrtečním utkání v Plovdivu udělal hned šest změn v základní sestavě, brankář Nguyen nemohl nastoupit kvůli tomu, že v Uherském Hradišti hostuje z Liberce. Mezi tyčemi ho zastoupil Bajza, v první půli však neměl žádnou větší práci.

Moravané se tak naladili na čtvrteční domácí odvetu 2. předkola Evropské konferenční ligy s Lokomotivem Plovdiv, v níž bude dohánět manko 0:1 z prvního duelu.

Zatímco fotbalisté Slovácka vstup do sezony výsledkově zvládli, ševci vyšli bodově naprázdno. Fastav ve šlágru nestačil na mistrovskou Slavii, úřadujícímu šampionovi podlehl 0:1 Triumf favorita zařídil v 70. minutě jeden ze dvou nejlepších střelců minulého ročníku nejvyšší soutěže Jan Kuchta. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského od loňského března neprohráli v lize rekordních 47 zápasů po sobě, naopak Zlíňané v součtu s minulou sezonou nezvítězili dvanáct kol v řadě.

Takto se na to vůbec nedívám. Začali jsme novou sezonu. Tu starou už ani neřešíme. Nevím, jak dopadla. Už nás vůbec nezajímá. My jdeme zápas od zápasu. Myslím, že jsme tímto výkonem ukázali, že je jen otázka času, kdy budeme mít tři body,“ říká zkušený zlínský středopolař Marek Hlinka.

Rozhodující akce přišla po centru Baha a akci Oscara, který vrátil míč Kuchtovi, jenž ranou pod břevno propálil Dostála. Slávistický útočník potvrdil, že se mu ve Zlíně daří. V lednu se tam hattrickem podílel na jasné ligové výhře Slavie 6:2.

Ševci ale herně nepropadli, favorita pořádně potrápili. Na body to ale nestačilo. „Zápas se mi hodnotí těžce, protože nemáme body. Nějaké jsem si přál, byť to možná vyznívá troufale. Kluci bojovali, ale nebyli odměněni. Slavia má velkou kvalitu a prokázala to. Vstoupili jsme do zápasu dobře, zachytávali jsme nákopy a pracovali jsme dobře v bloku. Ve druhé půli to bylo čím dál tím náročnější, bohužel jsme v jedné situaci zaspali a hosté nás potrestali. V závěru to chtělo dostat lepší centr na Poznara. Jsme bez bodu, ale základ výkonnosti máme. Pokud takhle budeme hrát, výsledky přijdou,“ věří nový trenér Fastavu Jan Jelínek.

FORTUNA:LIGA, 1. kolo -

FC Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 0:1 (0:1)

Branka: 31. Petržela. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Vodrážka - Hrubeš (video). ŽK: Nečas, Koscelník, Gebre Selassie - Divíšek, Mareček, Svědík (trenér), Sadílek. ČK: 69. Cicilia (Slovácko). Diváci: 2499 (omezený počet).

Liberec: Knobloch - Koscelník, Mikula, Purzitidis, Fukala - Havelka, Gebre Selassie - Nečas (81. Faško), Matoušek (63. Gembický), Mészáros (46. Rondič) - Rabušic (71. Novotný). Trenér: Hoftych.

Slovácko: Bajza - Reinberk (84. Kalabiška), Šimko, Kadlec, Divíšek - Daníček, Mareček (56. Havlík) - Petržela (56. Navrátil), Sadílek, Holzer (64. Kohút) - Jurečka (64. Cicilia). Trenér: Svědík.

FC Fastav Zlín - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 70. Kuchta. Rozhodčí: Zelinka - Kotík, Dresler - Pechanec (video). ŽK: Conde - Trpišovský (trenér). Diváci: 4112 (omezený počet).

Zlín: Dostál - Vraštil, Cedidla, Procházka, Matejov (73. Simerský) - Hlinka, Conde (62. Janetzký) - Dramé (79. Tkáč), Hrubý (79. Fantiš), Reiter (73. Čanturišvili) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Slavia: Kolář - Bah, Kúdela, Kačaraba, Oscar - Traoré - Ekpai (60. Van Buren), Stanciu (90. Zima), Lingr (46. Schranz), Plavšič (73. Musa) - Kuchta (73. Samek). Trenér: Trpišovský.