Ševci pod trenérem Červenkou poprvé prohráli. Oslavy Sparty režíroval Birmančević

Loňské překvapení nezopakovali, fotbalisté Zlína pod trenérem Bronislavem Červenkou poprvé neuspěli. Ševci v 16. kole FORTUNA:LIGA podlehli favorizované Spartě 0:2 a s jedenácti body zůstávají předposlední. Výroční nedělní utkání Pražanů režíroval dvougólový Srb Veljko Birmančević, který vrátil Spartu zpátky do čela tabulky.

Nedělní utkání mělo slavnostní nádech, protože Sparta si utkáním se Zlínem připomněla významné výročí 130. let od založení klubu. Fanoušci ještě před úvodním výkopem odpálili na tribuně ohňostroj, ve 12. minutě vytáhli i speciální choreo.

Trenér Červenka po remíze s Jabloncem provedl dvě změny. Po karetním trestu se do stoperské dvojice vrátil Didiba, který dostal přednost před Simerským, Čelůstku na kraji obrany nahradil Pidro.

Úřadujícím mistrům se výborně povedl začátek a už ve třetí minutě udeřili. Birmančevič si zpracoval Kuchtovu přihrávku a skákavou střelou otevřel skóre.

Útočník Kuchta, který minulý víkend navštívil noční podnik v Olomouci, kvůli čemuž byl spolu s beky Brabcem a Coufalem vyřazen z české reprezentace, se střelecky soužil. Dvakrát mířil ve vyložené pozici mimo, jednou jej vychytal skvělý gólman Dostál, který bravurně zneškodnil i dorážku Wiesnera.

Favorit podruhé udeřil ve 40. minutě. Dostál vyrazil Haraslínovu střelu zpoza vápna vedle sebe a dorážející Birmančevič se zblízka nemýlil. Srbský křídelník podruhé v české lize vstřelil dvě branky v jednom utkání a v aktuálním ročníku nejvyšší soutěže zaznamenal šestý zásah.

Sparta ve druhé půli zvolnila. Přesto Sadílek a také Wiesner orazítkovali břevno. Ševci zahrozili pokusy střídajícího Dramého, skóre 0:2 se už ale nezměnilo.

Pořádně nás nalomil rychlý úvodní gól. Byla ta strašná škoda, protože kdybychom drželi déle stav 0:0, tak by třeba Sparta znervózněla a bylo by to pro ni složitější,“ řekl brankář Stanislav Dostál na tiskové konferenci po zápase se Spartou.

Ševci se pokusí nedělní porážku 0:2 odčinit za týden doma proti Slavii.

Sparta a Slavie jsou u nás top týmy. Proti nim musáte podat maximální výkon na hranici sebětování a svých možností. Když se to podaří, můžete proti nim bodovat a třeba je i porazit, ale musí se všechno sejít. Sparta se dneska cítila pořád silná a měla komfortní náskok. Se Slavií to bude stejné – pokud budeme dělat chyby v obranné fázi a pokud povolíme, aby se dostávala do nebezpečných situací, budeme mít problém. Celý týden na tom budeme pracovat,“ vyhlíží trenér Zlína Červenka důležitý domácí zápas.

FORTUNA:LIGA, 16. kolo -

AC SPARTA PRAHA – FC ZLÍN 2:0 (2:0)

Branky: 3. a 40. Birmančević. Rozhodčí: Všetečka - Hájek, Hrabovský (Zaoral) | VAR: Machálek | AVAR: Hurych. Žlutá karta: Černín (Zlín). Diváci: 16877.
Sparta Praha: Vindahl – Vitík (62. Krejčí), Panák, Sørensen – Wiesner, Sadílek, Kairinen (72. Laci), Zelený – Birmančević (79. Pešek), Haraslín (62. Karabec) – Kuchta (72. Olatunji). Trenér: Priske.
Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Pidro – Fantiš (77. Reiter), Bužek (84. Simerský), Janetzký (60. Slončík), Tkáč (77. Žák), Bartošák (60. Dramé) - Vukadinovič. Trenér: Červenka.