Přejít k hlavnímu obsahu
Podvodů v kyberprostoru rok od roku přibývá. Upozornit na ně má i preventivní kampaň policie

Podvodů v kyberprostoru rok od roku přibývá. Upozornit na ně má i preventivní kampaň policie

Zlín

Na rostoucí počet podvodů v kyberprostoru reaguje Policie České republiky také preventivně informačními letáky, které umístila do vozů MHD v krajském městě. Kampaň s názvem „Jedna chyba vás může stát všechny úspory!“ budou cestující vídat po dobu října a listopadu.

 

Preventivní leták umístěný v 85 trolejbusech a autobusech MHD má cestující varovat před sofistikovanými podvody, které jsou založeny na principu telefonních hovorů a mají jediný cíl – vylákat z poškozených peníze.

 

Volající se představí například jako pracovník tuzemské banky, který zjistil napadení účtu volaného. Potencionální oběť pod vlivem strachu o své finanční prostředky na svém účtu a časovým nátlakem postupuje dle instrukcí volajícího a převádí finanční prostředky na jiný, jím určený účet, nebo je v hotovosti vybírá a následně vkládá do vkladomatu (bitcoinmatu) na virtuální měnu,“ uvedla policejní mluvčí Jitka Lysáčková.

 

Ve Zlínském kraji policisté specializující se na trestnou činnost v kyberprostoru vyšetřovali za rok 2021 celkem 685 případů podvodného jednání, k 31. srpnu letošního roku prověřují případů 700.

 

Nikdy nikomu nesdělujte své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví ani čísla ze své platební karty. Banky se na ně neptají, ani zprávami či e-mailem neposílají odkazy na weby, kde jsou vyžadovány,“ upozorňuje mluvčí policie.