Přejít k hlavnímu obsahu
Na Světový den dárců krve přišlo do krajské nemocnice darovat nejvzácnější tekutinu 40 lidí

Na Světový den dárců krve přišlo do krajské nemocnice darovat nejvzácnější tekutinu 40 lidí

St 15. 6. 2022 - 08:01 Zlín

Na Světový den dárců krve, který každoročně připadá na 14. června, přišly nejvzácnější tekutinu do Baťovy nemocnice darovat čtyři desítky lidí. Ty místní kuchařky odměnily kromě standardního občerstvení také medovými perníčky.

 

Vzhledem k tomu, že v úterý bývá tradičně o darování krve menší zájem, počet 40 dárců zdravotníky potěšil.

 

Během léta je vždy náročnější období, více úrazů, mnohdy více akutních operací. Což znamená i potřebu většího množství krve. Proto prosím všechny dárce – pokud je to možné – aby přišli darovat krev ještě předtím, než odjedou na dovolenou. Po dovolených totiž vznikají různá omezení, kvůli kterým si musí dát pauzu,“ apeluje na dárce primářka Hematologicko-transfuzního oddělení krajské nemocnice Jana Pelková.

 

Podle ní je v současné době nedostatek krví s negativním Rh faktorem. Ve zlínské nemocnici nejvíce chybí konkrétně krevní skupiny A- a 0-.

 

Do Zlína přijel v úterý darovat krev také Petr Pravdík z Rackové. „Darování krve považuji za důležité. Nebolí a může někomu pomoct. Začal jsem ještě na vojně s kamarády a dnes je to již můj 57. odběr.“

 

Důležitost darování krve potvrzuje i další „muž činu“ Lukáš Kovačik z Fryštáku. „Hlavním impulsem pro mě bylo, že chodila celá rodina. Chtěl jsem navázat na tradici a pomáhat nemocným.“