Přejít k hlavnímu obsahu
Pět tisíc za ulovené prase. Zlín bojuje s přemnoženou černou zvěří motivačním zástřelným

Pět tisíc za ulovené prase. Zlín bojuje s přemnoženou černou zvěří motivačním zástřelným

Út 14. 6. 2022 - 18:01 Zlín

Zlínská radnice se už několik let snaží bojovat s přemnoženou černou zvěří, která se čas od času objeví v ulicích města. Proto městská rada prodloužila pro myslivce tzv. motivační zástřelné.

 

Vzhledem k poloze města uprostřed lesů není pohyb divokých prasat ve městě, zvláště v lokalitách jako Vršava, Mladcová, Paseky či Kudlov, nic mimořádného. Aby prasata neztratila přirozenou plachost a nedošlo k jejich nekontrolovanému množení, platí město Zlín myslivcům motivační zástřelné.

 

„Tento problém nechceme podcenit. Motivační zástřelné vyplácíme již několik let. Před dvěma lety jsme tak částku navýšili na pět tisíc korun za odlovený kus. Nyní rada města rozhodla o prodloužení této praxe do roku 2024,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast životního prostředí i ekonomiky Bedřich Landsfeld.

 

Kromě toho platí ve Zlíně také povolení lovu černé zvěře na nehonebních pozemcích ve vlastnictví statutárního města. Aktuálně povolené lokality jsou na Vršavě za Kauflandem a za Zikmundovou vilou.

 

V roce 2021 bylo v honitbách Zlína uloveno téměř 1358 divokých prasat, což je historicky nejvyšší údaj. V roce 2019 to bylo necelých 900 kusů.