Přejít k hlavnímu obsahu
Ve Vsetíně probíhá měření intenzity dopravy. To má zefektivnit využití parkovacích kapacit

Ve Vsetíně probíhá měření intenzity dopravy. To má zefektivnit využití parkovacích kapacit

Út 23. 11. 2021 - 18:01 Vsetín

Vsetínští radní nechali zpracovat koncepci dopravy v klidu, zaměřenou na centrum města a několik blízkých sídlišť. Jejím cílem je co nejefektivněji využít stávající parkovací kapacity v jednotlivých lokalitách a v případě jejich vyčerpání navrhnout záložní plochy v docházkové vzdálenosti.

 

V současné době se připravujeme na rekonstrukci vlakového nádraží a přeměnu přednádražního a zanádražního prostoru, které jistě přinesou určitá dopravní omezení v centru města. A protože se zde, ale také v řadě případů na sídlištích, již nyní parkuje místy živelně, považujeme za nezbytné nastavit systém parkování,“ vysvětlil starosta Jiří Růžička

 

Návrh režimů ve vztahu k obyvatelům konkrétních lokalit, ale i jejich návštěvníkům by měla přinést zmíněná koncepce, pro jejíž zpracování město vybralo společnost CityTraffic z Prahy. Ta má s řešením dopravní problematiky v různých městech České republiky dlouholeté zkušenosti.

 

Město Vsetín s ní dlouhodobě spolupracuje. Řešitelský tým společnosti stojí například za tvorbou Plánu udržitelné mobility, analýzy provozu městské hromadné dopravy a podílel se také na přípravě rekonstrukce železniční stanice Vsetín a argumentaci pro výstavbu parkovacího domu v její blízkosti,“ doplnil starosta.

 

Zpracovatel koncepce v uplynulých dnech zahájil práce na její tvorbě kamerovým měřením v ulicích města. „To probíhá postupně ve všech čtyřech uvedených lokalitách. V každé z nich trvá nepřetržitě 72 hodin. Kamery jsou rozmístěny na různých místech, především na vjezdech do těchto lokalit a výjezdech z nich a také u parkovacích ploch,“ přiblížil jednatel společnosti CityTraffic Petr Pšenička.

 

Kamery snímají registrační značky a porovnávají, kolik vozů do vymezených lokalit vjede, kolik z nich vyjede a jak dlouho v nich setrvají. Na základě toho bude identifkováno, kolik řidičů své vozidlo používá pravidelně a právě pro ně budou navrženy rezidenční zóny, které usnadní zaparkování vozidel těm, kteří ho z jakéhokoliv důvodu aktivně využívají.

 

Koncepci dopravy v klidu, jejíž tvorba přijde městskou pokladnu na 1,5 milionu korun, předloží zpracovatel představitelům města v první polovině příštího roku.