Přejít k hlavnímu obsahu
Emeritní senátor Ivo Valenta bojuje za práva neočkovaných a znovu se obrací na soud

Emeritní senátor Ivo Valenta bojuje za práva neočkovaných a znovu se obrací na soud

Út 23. 11. 2021 - 19:01

Emeritní slovácký senátor Ivo Valenta se znovu obrací na Nejvyšší správní soud. Tentokrát s návrhem na zrušení částí mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které se týká zákazu využití služeb restaurací a hotelů neočkovanými, ale prokazatelně zdravými lidmi.

 

Od pondělí 22. listopadu platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky, které neočkovaným lidem neumožňuje využívat služby, jako jsou restaurace, hotely, kadeřnictví nebo vstup na kulturní a sportovní akce. Bezinfekčnost nemohou neočkovaní prokázat ani antigenním či PCR testem.

 

Opatření je naprostým nesmyslem, postrádajícím špetku zdravého rozumu. Stoprocentně zdraví lidé, kteří by se prokázali laboratorním antigenním či PCR testem, se nemohou v hotelech či restauracích a dalších podnicích najíst ani ubytovat, zatímco očkovaný klient, který je nemocný, ale např. bezpříznakový, může službu využít bez jakéhokoliv omezení. Tohle je v pořádku? Podle mne jednoznačně ne,“ uvádí Ivo Valenta.

 

Podle Valenty je opatření v přímém rozporu s deklarovaným bojem proti šíření nákazy a jeho cílem je donutit lidi k očkování, které má však stále status dobrovolnosti. Paradoxem je podle něj také to, že například neočkovaný zákazník s platným testem do restaurace nesmí, zatímco číšník očkovaný být nemusí, a přesto bude v práci v kontaktu s dalšími lidmi minimálně osm hodin.

 

Ministerstvo zdravotnictví si ve svých opatřeních silně protiřečí. Pro umožnění přítomnosti v zaměstnání či ve škole veřejnosti stačí antigenní test, a to dokonce i ten, který je určen pro sebetestování. K využití služeb ale být využit nesmí. Neočkované osoby jsou tím jednoznačně stavěny do pozice osob s nižšími právy a jsou trestány za své údajně epidemiologicky nežádoucí chování, což je naprosto nepřijatelné,“ konstatuje Ivo Valenta.

 

Valentovi také vadí, že není přesvědčivě odborně zdůvodněno, proč se jinak posuzuje imunita získaná očkováním, která časem prokazatelně klesá, a imunita získaná proděláním nemoci, která má platnost 180 dní, i když ve skutečnosti může jít o dobu delší.

 

Věřím, že soud rozhodne ve prospěch zdravého rozumu. Výsledek aktuálního opatření z dílny ministerstva zdravotnictví totiž z hlediska epidemiologického nemá žádnou logiku – povede pouze k ještě většímu rozdělení společnosti a další likvidaci živnostníků, kterým už tak vláda nesmyslnými nařízeními výrazně zkomplikovala existenci,“ uzavírá Valenta.