Přejít k hlavnímu obsahu
Za výbuch na náměstí Míru nemohl plyn, ale vadný přímotop. Při zásahu se přiotrávili dva hasiči

Za výbuch na náměstí Míru nemohl plyn, ale vadný přímotop. Při zásahu se přiotrávili dva hasiči

St 10. 11. 2021 - 11:00 Zlín

Včera krátce po půl jedné hodině odpolední otřásla centrem Zlína mohutná exploze, ke které došlo ve třetím poschodí jedné z budov na náměstí Míru. Příčinou výbuchu nebyl plyn, jak se původně myslelo, ale technická závada na přímotopu.

 

Hrozivý výbuch a letící střepy vyděsily v úterý krátce po poledni občany, kteří se v danou chvíli nacházeli na náměstí Míru v centru Zlína. K explozi došlo ve třetím patře v provozovně Khmerských masáží, odkud se po výbuchu začal valit černý dým.

 

Na místo se okamžitě sjely všechny složky integrovaného záchranného systému. Hasiči předběžným průzkumem zjistili, že se pravděpodobně jedná o výbuch plynu, který byl ihned zastaven. Toto tvrzení následně po podrobném ohledání místa vyvrátil vyšetřovatel hasičů, který shledal, že příčinou byla technická závada na přímotopu.

 

Na olejovém radiátoru – přímotopu došlo k přehřátí oleje a k následnému roztržení žebra radiátoru. Díky tomu se do místnosti dostal hořící olej a ten poškodil vnitřní prostory místnosti,“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Proč k poškození přímotopu došlo, je nyní předmětem dalšího šetření.

 

V době výbuchu se naštěstí v provozovně masáží nikdo nenacházel, obyvatelé nižších pater objektu byli ihned evakuováni. Nedošlo ani ke zranění kolemjdoucích, kteří se při explozi nacházeli v bezprostřední blízkosti zasažené budovy. „Co již víme, tak na místě nebyl nikdo usmrcen ani zraněn, došlo jen k materiálním škodám,“ uvedl krátce po události mluvčí zlínské police Petr Jaroš.

 

Při zásahu se nadýchali kouře dva policisté, kteří byli okamžitě ošetřeni zdravotními záchranáři.

 

Tlaková vlna po výbuchu poničila okna ve směru na náměstí a dále k ulici Zarámí. Na místo byl taktéž povolán statik ke kontrole budovy, ten však na objektu narušení statiky neshledal.

 

Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na dva a půl milionu korun.