Přejít k hlavnímu obsahu
Ve Zlíně přišlo loni na svět 1612 dětí. Jménům vévodili Matyáš a Eliška, rodiče ale volili i méně známá jména

Ve Zlíně přišlo loni na svět 1612 dětí. Jménům vévodili Matyáš a Eliška, rodiče ale volili i méně známá jména

Zlín

V roce 2023 se ve Zlíně narodilo celkem 1612 dětí, z toho 36 dvojčat. Počet narozených dětí tak v krajském městě klesl ve srovnání s předchozím rokem o 312. Stejný zůstal naopak trend křestních jmen, která se těšila u rodičů největší oblibě.

 

V žebříčku oblíbenosti se vloni na zlatou pozici vyšplhalo jméno Matyáš. Z celkového počtu ve Zlíně narozených dětí nosí toto jméno 39 chlapců. Těsné druhé místo si pak zajistilo jméno Jakub, které dostalo celkem 38 chlapců. Bronzová pozice pak patří slovanskému jménu Vojtěch, jehož nositelů přibylo o 33.

 

Mezi dívkami se opět největší oblibě těšilo jméno Eliška s počtem pojmenování 29, následovalo ji 27 dívek se jménem Anna a 23 Natálií.

 

Kromě klasických a známých jmen vybírali rodiče pro své potomky i jména v našich končinách ne zcela obvyklá. Mezi chlapci se tak objevili například Leri, Liam, Luis, Luka, Nicky či Nathaniel, mezi děvčaty pak vynikne Lourdes, Maggie, Maya, Polyxena, Teya a Tiffany. Paletu pestrosti doplnila i v dnešní době méně užívaná jmena Anděla, Vendelín nebo Vojtěška.

 

Velké oblibě se v posledních letech těší zapsání dvou jmen do rodného listu a ani loňský rok nebyl výjimkou. Mezi děvčata se tak nově ve Zlíně zařadila Rozálie Madlen, Valentýna Vivien, Nela Stanislava, Ariel Kaia, Ariana Espen, mezi chlapečky Kristien Matias, Jakub Gregor, František Vítězslav, Oliver Vincenc a Denis Richard.

 

Druhým rokem měly maminky novorozených dětí možnost využít službu rodné matriky Magistrátu města Zlína a odnést si přímo z porodnice rodný list svého potomka. Expresní vyřízení a převzetí maminkou se stihlo u 59 procent rodných listů.

 

V roce 2023 se nám podařilo přímo v porodnici předat rodný list 958 maminkám novorozených dětí. S ohledem na poměrně krátkou poporodní dobu hospitalizace rodiček, kdy naše matrika musí rodný list dítěte vystavit do druhého dne od obdržení podkladů z porodnice, je toto číslo značný úspěch. Služba si získává na oblibě,“ sdělila vedoucí oddělení matrik a ověřování Magistrátu města Zlína Elena Kovaříková.

 

Zlín se v roce 2023 rozrostl o 414 nových občánků – 182 holčiček a 232 chlapečků.

 

Foto: KNTB (Jiří Balát)