Přejít k hlavnímu obsahu
Studenti zlínské univerzity si připomenou 17. listopad vzpomínkovým průvodem

Studenti zlínské univerzity si připomenou 17. listopad vzpomínkovým průvodem

Út 16. 11. 2021 - 18:01 Zlín

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si ve středu 17. listopadu připomenou také studenti a učitelé zlínské Univerzity Tomáše Bati. Vzpomínkový průvod městem začne před budovou rektorátu a povede až na náměstí Míru.

 

Vzpomínková akce má připomenout události, které se v naší zemi odehrály 17. listopadu roku 1939 a 1989. Zatímco sametovou revoluci roku 1989, během níž sehrálo studentstvo důležitou roli, má většina Čechů ještě v živé paměti, události z podzimu roku 1939 jsou méně známé.

 

Během druhé světové války roku 1939 rozhodlo vedení nacistického Německa o uzavření českých vysokých škol v reakci na demonstrace 28. října a nepokoje spojené s pohřbem studenta Jana Opletala. V noci z 16. na 17. listopadu provedli nacisté razie s cílem dopadnout vedoucí studentských organizací, devět z nich bylo následně bez soudu popraveno. Dalších 1200 studentů bylo zatčeno a převezeno do koncentračního tábora, kde jich 35 zahynulo.

 

„Jedná se o jednu z nejdůležitějších akcí, kterou Studentská unie společně s univerzitou pořádá. Právě díky listopadovým událostem, které si připomínáme, známe studium takové, jaké je, tedy svobodné,“ uvedl prezident Studentské unie Adam Utíkal.

 

Průvod začne před budovou rektorátu zlínské univerzity, kde účastníci akce obdrží trikolóry a svíčky, se kterými se poté společně vydají na průvod městem.

 

Průvod začne v 16 hodin před budovou rektorátu zlínské univerzity, kde účastníci akce obdrží trikolóry a svíčky, se kterými se poté společně vydají přes Sad Komenského až na náměstí Míru. Tam bude od 17 hodin probíhat doprovodný program pořádaný celorepublikovým Festivalem svobody a dalšími organizátory.