Přejít k hlavnímu obsahu
Stáž v Baťově nemocnici si Joonas a Kaipo z Finska pochvalují

Stáž v Baťově nemocnici si Joonas a Kaipo z Finska pochvalují

Zlín

Joonas a Kaipo pocházejí z finského Tampere, jaro ale tráví v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Naštěstí ne jako pacienti, ale v rámci odborné stáže.

 

Oba finští studenti zahájili praxi na urgentním příjmu a přes kardiologické oddělení a jednotku následné intenzivní péče na oddělení ARIM se dostanou i na chirurgii nebo gynekologicko-porodnické oddělení. Právě pestrost stáže a možnost dostat se na více oddělení oceňují nejvíce.

 

Už jsme tady viděli mnoho zajímavých věcí, které jsme v nemocnici v Tampere nikdy neviděli, i když víme, že některé tam jsou. Například operačního robota jsme viděli během operace až tady ve Zlíně. Obecně jsou pro nás právě operace v rámci této stáže to nejzajímavější,“ chválí si Kaipo.

 

Joonas je rád za lidský přístup ze strany zdravotnického personálu. „Musím říct, že všichni lidé, které jsme zatím v nemocnici potkali, byli velmi milí a nápomocní a každý je na nás hodný,“ říká Joonas, který stejně jako Kaipo studuje na univerzitě v Tampere třetí ročník oboru zdravotní sestra.

 

Přestože jdou k pacientům vždy v doprovodu zdravotního personálu, naučili se pár základních frází v češtině, aby mohli s pacienty komunikovat. „Pro mě osobně je tady nejtěžší právě to, že nemůžu naplno komunikovat s pacientem. Normálně jsem zvyklý komunikaci během péče věnovat hodně pozornosti. Je důležité pacientům vše vysvětlovat, ale také naslouchat, vnímat jejich potřeby,“ dodává Joonas.

 

Oba studenti se shodují v tom, že český zdravotní systém, kvalita péče a vybavení jsou srovnatelné s tím, na co jsou zvyklí ze své domoviny.

 

Díky spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně nejsou v nemocnici studenti ze zahraničí poprvé ani naposledy. „Na podzim u nás odbornou stáž absolvovaly studentky z Francie a zájem je velký i pro nadcházející akademické semestry,“ uvedl proděkan Fakulty humanitních studií UTB, koordinátor těchto stáží v KNTB a vedoucí nelékařský pracovník na ortopedickém oddělení Petr Snopek.

 

Foto: KNTB