Přejít k hlavnímu obsahu
Orientační obojživelník Pernička je na své druhé Olympiádě dětí a mládeže

Orientační obojživelník Pernička je na své druhé Olympiádě dětí a mládeže

Zlín

O náročnosti orientačního běhu, klasické i zimní verzi, ví své. Martin Pernička, mladá naděje ze Zlínského kraje, už loni absolvoval letní Olympiádu dětí a mládeže v Olomouckém kraji a nyní vybojoval nominaci také na zimní klání v Královéhradeckém kraji.

 

Pernička z SKOB Zlín se orientačnímu běhu věnuje několik let. „Rodina taky běhá, právě ona mě přivedla k orientačnímu běhu,” vyprávěl Martin Pernička, jak se ke svému oblíbenému sportu dostal. „Na začátku jsem nepřemýšlel o dalším sportu, přece jsme to měli v rodině, ale nakonec trochu zkouším i atletiku. A vzhledem k tomu, že při orienťáku běháme delší trasy, chtěl bych se více zaměřit na běh na dlouhou trať,“ dodal mladý sportovec.

 

Skloubit školu s trénováním se mu víceméně daří. „Občas kvůli tréninkům a soustředění doháním školu, ale není to nic, co bych nezvládl,“ líčil.

 

Pernička bojoval o cenné kovy už loni v Olomouci, kde se mu na letní Olympiádě dětí a mládeže v klasickém orientačním běhu nejvíc dařilo ve sprintu smíšených štafet, se svými parťáky skončil na sedmém místě a na krátké trati obsadil devátou příčku. „V normálním orientačním běhu jde proběhnout skrze les, což se tady nesmí. Můžeme jenom po čárkovaných cestách a nemůže se zkracovat. Ale víc se mi líbí letní varianta,” popisoval rozdílnost mezi letní a zimní verzí.

 

Lyžařský orientační běh je pro něj pouze doplňkovým sportem ke klasickému orientačnímu běhu. „Cílem je nebýt poslední,” pousmál se nad svými ambicemi. V Královéhradeckém kraji bude usilovat o dobré umístění v disciplínách krátká trať, sprint a štafeta.

 

Autor: Adéla Václavíková

Foto: ČOV