Letošní zima byla průměrná, náklady za údržbu silnic rekordní
ZlínŘeditelství silnic Zlínského kraje zveřejnilo souhrnné výsledky zimní údržby silnic II. a III. třídy v kraji za období od loňského podzimu do konce letošního března. Výkony silničářů se příliš nelišily od dlouhodobějších průměrů. Náklady se však vlivem rostoucích cen vyšplhaly na rekordní částku.
Podle silničářů vyžadovala uplynulá zima na silnicích víceméně obvyklé množství zásahů v podobě pluhování a posypu, jak to odpovídá průměrům z minulých pěti nebo deseti let.
„Uplynulé zimní období patřilo jako celek z hlediska výkonů zimní údržby silnic k těm víceméně průměrným. Vydatnému sněžení jsme museli čelit v několika dnech za sebou na začátku prosince a potom ještě před Štědrým dnem. Tehdy musela být nasazena veškerá technika, která byla pro zimní údržbu v pohotovosti,“ uvedl ředitel ŘSZK Bronislav Malý.
Silničáři během zimy nezaznamenali žádnou krizovou nebo kalamitní situaci.
„Přesto v důsledku rostoucích cen náklady na zimní údržbu krajských silnic rostou a v uplynulé sezoně se vyšplhaly na rekordní výši 153,5 milionu korun. Ano, zima je pro nás drahá,“ pokračoval Malý. Oproti zimní sezoně 2022/2023 tak náklady vzrostly o více než 20 milionů korun.
Silničáři ve Zlínském kraji udržovali v uplynulém zimním období více než 800 kilometrů nejzatíženějších silnic chemickým posypem, tedy solením, na více než 870 kilometrů silnic byl použit inertní posyp kamennou drtí.
„Do budoucna to vypadá, že poroste podíl silnic s chemickým posypem. V minulosti bylo solení dražší, ale dnes už v tom přestává být rozdíl, protože posypová kamenná drť se stává méně dostupnou a zdražuje a také vyžaduje větší náklady při úklidu po zimě,“ uvedl Bronislav Malý.
Sůl však podle silničářů není vhodná na povrchy vozovek, které již nejsou v nejlepším stavu, protože urychluje tvoření výtluků a narušování vozovek při zamrzání a odtávání vody, která vniká do prasklin.
Foto: ŘSZK