Přejít k hlavnímu obsahu
Kardiologická JIP Baťovy nemocnice září novotou. Zlepší podmínky pacientů i zdravotníků

Kardiologická JIP Baťovy nemocnice září novotou. Zlepší podmínky pacientů i zdravotníků

Zlín

Jednotka intenzivní péče Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati prošla kompletní rekonstrukcí za 8,2 milionů korun. První pacienti se do prostor nastěhují během příštího týdne.

 

Na jednotce intenzivní péče došlo k výměně veškerých rozvodů, oken i klimatizace. Pacientské prostory jsou nově oddělené materiály, které výrazně tlumí hluk, což přinese mnohem větší snížení hlukové zátěže na této koronární jednotce.

 

Nové uspořádání a vybavení JIP přináší pacientům větší prostor, moderní uspořádání přístrojů kolem lůžka, nové hygienické zázemí pro ty pacienty, kteří nemusí být striktně upoutaní na lůžko a mnoho dalšího. Pracovní prostory personálu jsou logičtěji ergonomicky uspořádány, lékaři mají větší pracovní plochu díky lepšímu využití stávajícího prostoru,“ popsal modernizaci ředitel a předseda představenstva Krajské nemocnice T. Bati Jan Hrdý.

 

Na kardiologické JIP jsou pacienti z celého Zlínského kraje, vyžadující vysoce specializovanou kardiologickou péči. „Aby si nemocnice udržela tento statut, musí splňovat řadu přísných podmínek a vysoký medicínský standard, proto chceme, aby tomu odpovídalo i prostředí a pacienti i zdravotníci se tu cítili komfortně,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

 

V rámci rekonstruované JIP budou využita moderní resuscitační lůžka, která nemocnice pořídila krátce před zahájením prací. „Monitorovací systém zůstává původní, infuzní technika je ale nově napojena na centrální řízení a bude mít možnost komunikovat přímo s nemocničním informačním systémem. Nově zavedený rozvod stlačeného vzduchu vedle rozvodu kyslíku umožní rozšířené použití ventilačních režimů u nových dýchacích přístrojů,“ uvedl primář Kardiologického oddělení KNTB Zdeněk Coufal.

 

Nově má kardiologie k dispozici implantabilní oběhovou pumpu IMPELLA, umožňující přechodnou náhradu či podporu pro selhávající levou srdeční komoru. Do konce letošního roku začnou kardiologové v KNTB rovněž používat novou oběhovou krevní pumpu s možností okysličování krve. Ta umožní přechodně nahradit funkci srdce a plic.

 

Většinu „klientely“ kardiologické JIP tvoří pacienti s ohrožením nebo selháním srdečních funkcí. Jsou to nejčastěji nemocní s akutním infarktem myokardu, těžkým srdečním selháním, život ohrožujícími poruchami rytmu či masívní plicní embolií.

 

V nově zrekonstruovaných prostorách a s novým přístrojovým vybavením bychom měli zvládnout také resuscitační péči pacientů po oběhové zástavě z kardiologických příčin, kteří většinou dosud byli v péči oddělení anesteziologicko-resuscitační medicíny. Samozřejmě v případě potřeby poskytne naše koronární jednotka péči i dalším nemocným s život ohrožujícími stavy, kde kardiologická problematika může být až sekundárním projevem základního onemocnění – například u nemocí ledvin, mozku či periferních cév,“ dodal primář kardiologie Zdeněk Coufal.

 

Foto: KNTB