Je konec. Hokejisté Zlína po 42 letech sestoupili z extraligy

Poslední naděje zhasla, je hotovo. Hokejisté Zlína čtyři kola před koncem ztratili i teoretickou naději na záchranu. V nedělním utkání 57. kola nestačili na Mladou Boleslav, které na jejím ledě podlehli 1:4 a sestoupili z extraligy.

Berani na předposlední Kladno ztrácejí patnáct bodů, ztrátu už ve zbytku sezony umazat nedokážou, a proto po dlouhých 42 letech opouští nejvyšší soutěž.

Je to strašný, taková malá sportovní tragédie. Neprohráli jsme si to v posledních dvaceti zápasech, ale už na začátku sezony. Za poslední roky jsme to nějakým způsobem doháněli, letos už to byl extrém. Z prvních 22 zápasů jsme vyhráli jeden za tři body, to je šílené. Ke konci jsme se zvedli, ale bohužel jsme to nedokázali dotáhnout v době, kdy jsme měli na Kladno tři body. Tam nám odskočili a my už se toho nedokázali chytit,“ hořekoval smutný útočník beranů Antonín Honejsek.

Zlínští už v minulé sezoně, kdy se z domácí nejvyšší soutěže nesestupovalo s ohledem na potíže s nemocí covid-19, obsadili předposlední třinácté místo, poté co za 52 kol nasbírali jen 43 bodů. Horší byly tehdy jen České Budějovice.

Letos byli dvojnásobní extraligoví šampioni od začátku přikováni ke dnu tabulky, z problémů už se nedostali.

Do Mladé Boleslavi jsme jeli s tím, že naše ztráta na záchranu je maximální a že už to je těžká situace. Soupeř navíc hraje o play-off, pro něj šlo jakoby o povinné body. My jsme nezačali zle, ale nechali jsme se dvakrát zbytečně vyloučit a Boleslav tam dostala správný rytmus hry, od určité chvíle byla lepším týmem. Hlavně gól na 2:1 byl zbytečný a od té doby byla Boleslav jasně lepší,“ uznal asistent hostujícího trenéra Luboš Rob.

Berany sice držel skvělý gólman Kašík, ale jeho parťáci na zvrat neměli. „Nechci říct, že bychom zápas jenom dohrávali, ale ty momenty sestupu už jsme měli v hlavách. Nakonec je ten výsledek 1:4 pro nás ještě lichotivý,“ prohlásil Rob.

Bruslaři měli od úvodních minut drtivý tlak. Vypovídal o tom i poměr střel v první třetině - 24:5. Středočeši však ze své převahy vytěžili jenom dvě branky. Skóre otevřel ve druhé přesilovce zápasu tečující Kotala.

Köhler pak sice rovněž v početní výhodě srovnal na 1:1, ale Mladoboleslavští si vzali vedení ještě do první přestávky zpět, když se prosadil finský obránce Lintuniemi.

Na 3:1 zvyšoval Flynn, čtvrtý gól přidal Pláněk. Skvělý Kašík již další branky soupeři nepovolil, pád svého týmu do první ligy už ale neodvrátil.

Je mi líto, že zrovna zápasem u nás Zlín sestupuje ze soutěže. Jeho hráči předvedli obětavou hru podpořenou výborným brankářem. Ale já musím pochválit naše hráče, protože jsme si za vítězstvím šli postupnými krůčky. Hlavně ve druhé třetině jsme se dostali do spousty gólových šancí. Ve třetí třetině už bylo rozhodnuto,“ uvedl domácí trenér Petr Haken.

První extraligový zápas mezi seniory odehráli junioři Vojtěch Riedl a Jakub Čechmánek. Zlín hraje další zápas v úterý 1. března od 17.30 doma se Spartou

Hokejová extraliga, 57. kolo -

BK Mladá Boleslav - PSG Berani Zlín 4:1 (2:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Kotala (Pláněk, Fořt), 19 Lintuniemi (A. Raška), 27. Flynn, 40. Pláněk (Fořt, D. Šťastný) - 15. Köhler (Kubiš, Suhrada). Rozhodčí: Mrkva, Kika - Kajínek, Ondráček. Vyloučení: 1:5. Využití: 2:1. Diváci: 977 (omezený počet).

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, Pýcha, Pláněk, D. Moravec, Lintuniemi, Jánošík - D. Šťastný, Kotala, Lunter - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Kelemen, Fořt, A. Raška - J. Stránský, Bičevskis, Eberle. Trenér: Rulík.

Zlín: Kašík - O. Němec, Suhrada, Ferenc, Matyáš Hamrlík, M. Novotný, Riedl - Zabusovs, Claireaux, Honejsek - Köhler, Hejcman, Kubiš - Okál, Makarenko, P. Sedláček - Fryšara, Veselý, Karafiát - J. Čechmánek. Trenér: Jenáček.