Přejít k hlavnímu obsahu
Hasiči varují: Nevypalujte trávu, hrozí požáry

Hasiči varují: Nevypalujte trávu, hrozí požáry

Út 22. 3. 2022 - 12:01

První jarní paprsky v těchto dnech vyhánějí z chalup na zahrady natěšené zahrádkáře, kteří na svých pozemcích v rámci úklidu pálí odpad a vypalují trávu. Počasí však těmto činnostem vůbec nepřeje. Naopak – je zde velmi vysoké riziko vzniku požáru.

 

Své o tom ví i starší muž, který dnes vypaloval přerostlou trávu na svém pozemku na Kroměřížsku v Bystřici pod Hostýnem v místní části Rychlov. Oheň se mu však před polednem vymkl z kontroly a rychle se šířil i na sousedův pozemek, kterému začaly hořet túje.

 

Muž se sice snažil požár uhasit, ale sám byl ohněm zasažen a začalo na něm hořet oblečení. Soused se snažil muži pomoci. I tak starší muž utrpěl vážné popáleniny na spodní části těla a byl letecky transportován do nemocnice,“ uvedla tisková mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

 

Podobný případ se stal krátce po poledni i v obci Ratiboř na Vsetínsku. Tři jednotky hasičů zde hasili požár, který vznikl taktéž po vypalování louky.

 

Krátce před jednou hodinou odpolední byly opět k požáru vyslány jednotky na Kroměřížsku, tentokrát do Skaštic ,a o půl druhé vyjeli i hasiči na Zlínsku do Pohořelic k plošnému pálení v sadu.

 

Všem těmto osobám, u kterých dnes hasiči zasahovali, bude uložena pokuta. Takže hrozí při vzniku požáru neopatrným občanům nejen újma na zdraví či na majetku, ale i nemalá finanční sankce,“ dodala Lucie Javoříková.

 

Hasiči se shodují, že nyní je riziko vzniku rozsáhlého požáru velmi vysoké. Profesionální a dobrovolní hasiči prosí občany Zlínského kraje, aby si užívali slunečného počasí, ale vyvarovali se v tomto suchém a často i větrném období jakémukoliv zakládání ohně na svých pozemcích či v přírodě,“ zakončila Javoříková.