Brankář Kašík míří do Finska, oslabení Berani podlehli Spartě

Pohyb v kádru Beranů neustal ani v úterý, kdy odešel brankář Libor Kašík. Opora hokejistů Zlína dohraje letošní sezonu ve Finsku, na severu Evropy bude hostovat.

Vedení zlínského klubu se rozhodlo uvolnit Kašíka do zahraničí na základě současného postavení v tabulce, kdy Berani už nemají čtyři kola před závěrem základní části šanci na záchranu v extralize. V zemi aktuálních olympijských vítězů má možnost získat další zkušenosti během úspěšné hráčské kariéry a prodlouží si letošní sezonu v kvalitním evropském celku.

Devětadvacetiletý Kašík má i přes "hostování" do Finska stále platnou smlouvu ve Zlíně i na příští sezonu 2022/23.

Zlínský odchovanec patřil v letošním ročníku extraligy k nejvytěžovanějším brankářům. Ve statistikách má ze 40 odchytaných utkání procento úspěšnosti 91,27 a průměr gólů na zápas 3,14. Pro Kašíka se jedná o druhé zahraniční angažmá, na začátku sezony 2018/19 působil v klubu Kontinentální hokejové ligy Amur Chabarovsk.

Berani už bez své opory nestačili na pražskou Spartu, které i přes sympatický snaživý výkon v dohrávce 44. kola Tipsport extraligy podlehli 2:3.

Zápas se mi hodnotí dobře, protože podobně se prohrát může, navíc ve složení, ve kterém jsme byli. Byli jsme Spartě důstojným soupeřem. Hosté ale prokázali svou kvalitu v přesilovkách. Dali v nich dva góly a zápas rozhodli,“ uvedl zlínský trenér Luboš Jenáček.

Své svěřence i přes další nezdar chválil. „Hráli jsme proti vynikajícímu mužstvu. Spousta mladých kluků nastoupila poprvé v extralize a myslím si, že jsme se s tím popasovali dobře. Nechtěli jsme Spartu pouštět do přečíslení, protože je umí skvěle proměnit. Po většinu času hráli hosté do plných, zatímco my jsme chtěli hrozit z brejků. Brankář Huf zachytal výborně,“ prohlásil.

Berani nastoupili k souboji s Pražany ve velmi pozměněné sestavě, ve které bylo i šest juniorů.

První třetina mnoho vzruchu nepřinesla, bezbrankový stav vydržel až do 24. minuty. Sparta šla do vedení zásluhou Šmerhy, jenž využil přesilovou hru. Hosté od té chvíle měli utkání pod kontrolou. V úvodu závěreční části přidal druhý gól Řepík.

Berany vrátil do hry ve vlastním oslabení kapitán Kubiš. Sparta ale gólem Janduse soupeři v další početní výhodě odskočila na 1:3, Berani v závěrečných minutách duel ještě zdramatizovali, když se v 58. minutě trefil Lotyš Zabusovs. Favorit si ale závěr pohlídal a připsal si čtvrtý triumf v řadě.

Pro nás to bylo povinné vítězství. Víme, že Zlín svůj boj neuhrál, odešli mu hráči a hráli dnes mladí kluci. Na druhou stranu je to bojovné mužstvo, nebudou to chtít zabalit a budou hrát až až do konce naplno, což se potvrdilo. My jsme dnes z této povinnosti byli bázliví, což není jednoduché podobné zápasy hrát. Soupeř bojoval, byl urputný a my jsme si zaplaťpánbůh pomohli v přesilovkách, kde jsme proměnili dvě situace. Závěr se ještě zdramatizoval. Utkání nebylo příliš pohledné, bylo dost rozkouskované. Pro nás jsou důležité tři body, které jsme si odsud odvezli,“ zhodnotil duel hostující trenér Josef Jandač.

Hokejisté Zlína se vlastním fanouškům představí zase v pátek 4. března, kdy doma od 17:30 vyzvou Plzeň.

Hokejová extraliga, 44. kolo -

PSG Berani Zlín - HC Sparta Praha 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 47. Kubiš, 58. Zabusovs (Honejsek) – 24. Šmerha (Moravčík, M. Řepík), 44. M. Řepík (M. Forman, Sobotka), 49. M. Jandus (Z. Doležal). Rozhodčí: Hradil, Obadal - Lederer, Bohuněk. Vyloučení: 7:3. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 2 639. Střely na branku: 21:33. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3.

Zlín: Huf – Novotný, Riedl, Talafa, Němec, Hamrlík, Suhrada, Kunst – Honejsek, Veselý, Zabusovs – Martinec, Hejcman, Köhler – Sedláček, Makarenko, Okál – Kubiš, Chludil, Fryšara.

HC Sparta Praha: Hudáček – David Němeček, Tomáš Dvořák, Polášek, Jandus, Jurčina, Moravčík – Thorell, Horák, Šmerha – Buchtele, Chlapík, Doležal – M. Forman, Sobotka, Řepík – Prymula, Vitouch, Dvořáček.