Přejít k hlavnímu obsahu
Baťova nemocnice pořídila nový robotický operační systém. Eliminuje třes a vylepšuje pohyb chirurga

Baťova nemocnice pořídila nový robotický operační systém. Eliminuje třes a vylepšuje pohyb chirurga

Zlín

Baťova nemocnice se pyšní dalším z řady nejmodernějších zdravotnických přístrojů. Vůbec poprvé koupila nejnovější verzi robotického operačního systému Da Vinci, který v budoucnu využijí odborníci z oborů urologie, chirurgie a gynekologie.

 

Robotický systém si už mohli vyzkoušet zdravotníci z Krajské nemocnice T. Bati přímo na pracovišti, zatím se však jednalo pouze o demo verzi. „Ostrá“ verze přístroje bude v provozu od října. Nemocnice ji pořídila díky dotacím REACT-EU za více než 65 milionů korun.

 

V tuto chvíli provádíme rekonstrukci centrálních operačních sálů tak, aby jeden z nich sloužil právě pro robotické operace. Bude to velký posun zejména pro pacienty, operace robotem je šetrnější pro pacienta a optimalizuje práci operujícího lékaře – umožní mu zachovat plnou přesnost při menší fyzické námaze,“ uvedl ředitel Baťovy nemocnice Jan Hrdý.

 

Nejčastěji budeme robotické operace provádět u nás na urologii. Robotický systém využijeme například při radikálních prostatektomiích, u resekcí tumoru ledvin nebo při plastické operaci ledvinné pánvičky,“ doplnil primář Urologického oddělení KNTB Martin Kučera.

 

A jak vlastně funguje robot Da Vinci Xi? „Chirurgická základna má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Konce ramen s nástroji se zavedou do těla pacienta a chirurg operuje tak, že tato ramena ovládá na dálku. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360stupňový pohyb nástroje,“ upřesnila tisková mluvčí zlínské nemocnice Dana Lipovská.

 

Druhou částí robota je ovládací konzole, u které chirurg sedí, dívá se do průzoru, kde vidí 3D obraz snímaný kamerou uvnitř těla pacienta, a joystickem ovládá robotická ramena. „Robotický systém naprosto eliminuje třes a vylepšuje pohyb chirurga,“ vyzdvihla Lipovská výhodu přístroje..

 

Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. „Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat,“ pokračovala Lipovská.

 

Demo verzi přístroje si bude moci vyzkoušet také zlínská veřejnost. A to v termínu 2. - 5. října 2023 v prostorách Obchodního domu Zlín,“ zve veřejnost Dana Lipovská.

 

Foto: KNTB