Přejít k hlavnímu obsahu

V Uherském Hradišti se přemnožily nutrie. Nekrmte je, prosí město

Uherské Hradiště

U řeky Moravy v Uherském Hradišti se přemnožila nutrie říční. Tento druh hlodavce láká zejména rodiče s dětmi, kteří jej často krmí. Uherskohradišťská radnice však apeluje na veřejnost, aby tak nečinila. Zvyšující se počet nutrií je totiž značně nežádoucí.

 

Nutrie říční patří mezi nepůvodní druhy živočichů a její výskyt, nejen na území celé České republiky, je nežádoucí. Její domovinou je Jižní Amerika. Nutrie vytlačují původní druhy živočichů, narušují břehy a hráze vodních toků a nádrží budováním nor a přenášejí nemoci.

 

Nutrie nemá přirozené nepřátele a vyznačuje se velkou množivostí. K tomu přispívá právě krmení zvířat ze strany veřejnosti. V posledním roce město zaznamenává případy přikrmování nutrií čím dál častěji, zejména pak v oblasti lávky U Komína.

 

„Dovolujeme si upozornit veřejnost, že se jedná o silně nežádoucí jev, protože přikrmování nutrií jejich problém s nadměrným výskytem pouze umocňuje. Ujišťujeme obyvatele města, že nutrie přikrmování v žádném případě nepotřebují a bez krmení starým pečivem či zeleninou hlady nepojdou,“ požádal veřejnost místostarosta města Čestmír Bouda.

 

Zbytky potravin, které lidé u řeky ponechávají, navíc nelákají jen nutrie. „Krmením, které nesežerou nutrie, vezmou zavděk potkani, problém se tak může velmi rychle znásobit ještě o tento rozměr,“  apeloval místostarosta.

 

Výjimkou nejsou ani případy, kdy si lidé, nejčastěji rodiče s dětmi, chtějí divoká zvířata při krmení pohladit. V tomto případě se jedná o vyložený hazard, protože zvíře může kousnout, a navíc může mít infekční onemocnění přenosná i na člověka, jako je např. salmonelóza, tularemie nebo leptospiróza. Nutrie může být nebezpečná také venčícím se psům.

 

„Stav je vysoce alarmující, nadměrný výskyt nutrií ve městě se snadno může stát skutečně velkým problémem,“ upozornil místostarosta Bouda.

 

Když se situace bude dále zhoršovat, bude Uherské Hradiště nuceno iniciovat regulaci těchto zvířat, jak k tomu již byla nucena přistoupit některá další města a obce.