Přejít k hlavnímu obsahu
Slovácké divadlo začalo zkoušet Cyrana z Bergeracu. Usedlou klasiku ale nečekejte

Slovácké divadlo začalo zkoušet Cyrana z Bergeracu. Usedlou klasiku ale nečekejte

Uherské Hradiště

Do své 77. sezony vstoupí Slovácké divadlo jedním z nejhranějších titulů v celé divadelní historii – Cyranem z Bergeracu. Premiéra hry je na programu 29. října.

 

Kdo by ale čekal usedlou klasiku, mýlil by se. Volba padla na moderní přepis současného britského dramatika Martina Crimpa, který Cyrana z 19. století oblékl do úplně nového kabátu.

 

Režie se ujal Dodo Gombár, pod jehož taktovkou vznikl muzikál Jesus Christ Superstar. „Je to text, který klame tělem. Tváří se jako pohádka pro dospělé, nabízí ale spoustu dalších a zvláštních proudů, které budeme objevovat,“ naznačil Dodo Gombár.

 

Hlavní roli Cyrana svěřil režisér Jiřímu Hejcmanovi. Ten už si v Cyranovi zahrál v roce 2004, když Slovácké divadlo slavný titul uvedlo poprvé. Tehdy ztvárnil mladého milovníka Kristiána, nyní se posunul k titulní postavě.

 

Cyrano z Beregeracu Edmonda Rostanda je klasika, ale zkrátka vznikl v 19. století. Přepis Martina Crimpa je moderní a mnohem bližší dnešnímu životu. Crimp dokázal v Cyranovi najít a zpracovat témata, která mohou být divákům mnohem srozumitelnější,“ vysvětluje Jiří Hejcman.

 

Na toho čekají v jeho nové roli opravdové výzvy. Klasický Cyranův velký nos se promění v jiné znetvoření obličeje, které by, v souladu s moderním přepisem, mohl mít dnešní člověk.

 

Roli Cyranova přítele Kristiána v inscenaci ztvární Pavel Šupina, Roxanu nová tvář Slováckého divadla Kateřina Michejdová. Dále se diváci dočkají Zdeňka Trčálka, Pavlíny Hejcmanová, Jitky Hlaváčové, Pavla Hromádky a dalších herců ze souboru.

 

Premiéra Cyrana z Bergeracu je ve Slováckém divadle naplánovaná na sobotu 29. října.