Přejít k hlavnímu obsahu
První cenu vyhrál v 7 letech, v 11 složil první skladbu. Geniální pianista Jan Schulmeister dobývá hudební svět

První cenu vyhrál v 7 letech, v 11 složil první skladbu. Geniální pianista Jan Schulmeister dobývá hudební svět

Kroměříž

Když mu bylo 7 let, přivezl si z italského Milána první zlatou trofej. V 11 letech pak složil první skladbu. Za svou dosud krátkou hudební kariéru už nasbíral přes 30 cen za první místa po celém světě a jeho klavírní umění ocenili porotci na prestižních soutěžích ve Švýcarsku, Švédsku, Španělsku, Rakousku, Estonsku, Lucembursku i USA. Řeč je o geniálním pianistovi Janu Schulmeisterovi.

 

Talentovanému pianistovi Janu Schulmeisterovi je teprve 16 let a v současné době se chystá do 2. ročníku konzervatoře v Kroměříži. Hudbu má v genech. Přítelem jeho prapředka Františka Černého byl český hudební skladatel Antonín Dvořák, se kterým studoval hudbu u Antonína Liehmanna.

 

Hudba provází naši rodinu už 6 generací. Moje maminka je klavíristka a učitelka na konzervatoři, kam teď chodím. Taťka je koncertní houslista, zakládající člen Wihanova kvarteta, se kterým vystupuje po celém světě. Jeden z mých předků byl kapelníkem, jiný založil hudební školu v Olomouci. Babička byla sólová zpěvačka a děda houslista a profesor na konzervatoři,“ vyjmenovává Jan Schulmeister.

 

Na piano se začal učit hrát v 5 letech. Přestože je jeho matka sama učitelkou hry na piano, přihlásili ho rodiče na základní uměleckou školu v Kroměříži, kde se mu věnovala klavíristka Eva Zonová.

 

Eva je moje bývalá spolužačka, dobře se známe, takže jsem věděla, že Honzík bude v dobrých rukou,“ doplňuje maminka nadaného pianisty Martina Schumeisterová, podle které úspěch jejího syna spočívá nejen v talentu, který zdědil, ale také ve skvělé učitelce, obrovské píli a dobrém rodinném zázemí.

 

Dřív jsem trénoval tak hodinu denně. Dnes, kdy už se věnuju hraní profesionálně, trávím každý den u piana 5–6 hodin. Nikdy jsem ale neměl pocit, že kvůli tomu o něco přicházím. Piano jsem vnímal jako takovou svoji hračku,“ říká Jan.

 

O tom, že se v budoucnu bude věnovat hudbě, měl jasno už od malička. Uvítal proto možnost účastnit se stipendijního uměleckého programu MenArt pro nadané děti, kde mohl své dovednosti dál rozvíjet pod dohledem profesionálního pianisty a hudebního pedagoga Ivo Kahánka. Díky programu mohl spolu s dalšími účastníky odehrát také menší koncerty na prestižních českých festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl.

 

Honza je velmi talentovaný. V oboru se mu daří, již se o něm ví. Věřím, že o něm ještě uslyšíme. Přejeme mu, aby mu vášeň pro hudbu vydržela,“ usmívá se zakladatelka a ředitelka akademie MenArt Dana Syrová.

 

Mladý pianista dnes vystupuje nejen na českých, ale i zahraničních pódiích, spolupracuje s významnými českými orchestry, jako je Filharmonie Brno nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Na svém kontě má už 3 sólová CD s nahrávkami známých skladeb klasické hudby.

 

Měl jsem i období, kdy mě bavilo skládat nové melodie. První skladbu jsem vytvořil asi v 11 letech. Dnes ale myslím, že můj největší potenciál je v interpretaci vážné hudby, kterou mám nejraději. Moji oblíbení hudební skladatelé jsou Johannes Brahms, Johann Sebastian Bach, Ludvig van Beethoven nebo Franz Schubert,“ uzavírá Jan Schulmeister.