Přejít k hlavnímu obsahu
ČTK přiveze na Filmovku novou fotovýstavu Prezidentské okamžiky

ČTK přiveze na Filmovku novou fotovýstavu Prezidentské okamžiky

Uherské Hradiště

Letos to bude přesně 105 let od chvíle, kdy na Pražském hradě vystřídali dědičné panovníky prezidenti. U příležitosti půlkulatého výročí vzniku Československa a České tiskové kanceláře vzniká nová venkovní výstava Prezidentské okamžiky zachycující 12 československých a českých prezidentů nejen v oficiálních situacích, ale i v méně formálních okamžicích. Výstava bude poprvé k vidění na Letní filmové škole v Uherském Hradišti.

 

Prezidenty na cestách, prezidentské volby i abdikace, prezidenty sportující i churavějící, budování a bourání kultu osobnosti, filmové i divadelní ztvárnění prezidentů, to vše bude k vidění na 20 oboustranných panelech, které představí 12 československých a českých prezidentů.

 

Expozice čerpající z bohatého fotoarchivu ČTK bude mít premiéru na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Na Palackého náměstí bude umístěna od 27. července do konce září. Poté se přesune do Prahy a následovat budou další česká a moravská města.

 

ČTK připravila první putovní výstavu s ‘okamžiky‘ v názvu před pěti lety, když slavila sté výročí svého založení. Letos vyšleme do světa už šesté fotografické ‘okamžiky‘. Popáté bude mít výstava premiéru v Uherském Hradišti na LFŠ, na níž je ČTK jedním z hlavních mediálních partnerů,“ uvedla šéfredaktorka zpravodajství ČTK Radka Matesová Marková, která je spoluautorkou výstav.

 

Vernisáž za účasti tvůrců, vedení národní tiskové agentury a představitelů města se na Palackého náměstí uskuteční v úterý 1. srpna v 17 hodin. Od 14 hodin jí bude předcházet debata ve Smetanových sadech na téma Jak se fotí prezidenti. O zákulisí práce prezidentských fotografů budou diskutovat bývalý ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, který byl prvním mluvčím prezidenta Havla, fotoreportér ČTK a mnohonásobný držitel cen Czech Press Photo Roman Vondrouš a jeden z osobních fotografů Václava Havla Karel Cudlín.

 

Foto: Dalibor Gluck