Přejít k hlavnímu obsahu
Ve čtvrtek začíná v Luhačovicích multižánrový festival Luhovaný Vincent

Ve čtvrtek začíná v Luhačovicích multižánrový festival Luhovaný Vincent

Luhačovice

Už tento čtvrtek odstartuje v lázeňském městě 13. ročník multižánrového festivalu Luhovaný Vincent. Na téma dovolené se návštěvníci budou moci podívat hned z několika úhlů pohledu a procítit ho skrze umělecká ztvárnění v mnoha podobách, za hudebních, zvukových, divadelních či literárních doprovodů.

 

Dovolená jako stav mysli je téma, které nenechá vaše mozkové závity spát. Musí dovolená představovat útěk do dálek, nebo stačí zavítat do koutů své mysli a nemuset opustit práh vlastního domu? Nejen o tom bude letošní Luhovaný Vincent, který proběhne ve dnech od 22. do 25. června v Luhačovicích.

 

Letní kino, plovárna, extravagantní účesy, to k dovolené neodmyslitelně patří

 

Čtyři dny plné kulturních radovánek započnou tradiční projekcí na terase městské plovárny Luhačovice filmem Aftersun. Promítání snímku však nebude jedinou příležitostí, jak nasát atmosféru plovárny, návštěvníci si mohou užít ranní ambientní vystoupení dvojice hudebnic Adele Mede a Martyny Basta. Hudba zazní živě venku, ale také reprodukovaně pro plavající posluchačstvo.

 

Pátek bude patřit průběžným instalacím, mezi kterými se objeví prezentace videohry Koleje jsou pevně přibité k vidění, jejímž autorem je básník Luboš Svoboda. Diváky dostává poetickou cestou do rozhraní virtuální reality. „Po hodině strávené v brýlích vyjdete na ulici a zkoušíte se dívat na všechno kolem tak, jako by vše bylo stejně důležité, obloha i zem,“ nechal se slyšet Svoboda.

 

Terasa Společenského domu bude hostit instalaci pásma videí deseti finalistů soutěže festivalu PAF Olomouc, Jiné vize, která mapuje českou produkci současného umění pohyblivého obrazu.

 

K oddechu povedou návštěvníky také relaxační masáže pod taktovkou terapeutky Evy Stříbrné a Jana Švuby, ten vilu Kancnýřka rozezvučí ambientními tóny na přání. Ateliér intermédií II. AVU připraví pop-up kadeřnický salón, který atypicky ozvláštní dovolenou.

 

Markeťáky jsou kolektivním performativním aktem s vyjádřením starostlivosti o účesy účastníků festivalu. Návštěvníka vytrhnou z reality zajetých stylů účesů a ti tak budou moci svým kadeřím dopřát extravagantní vzhled a oddechnout s rukama za hlavou,“ uvedla PR manažerka festivalu Daniela Michnová.

 

Odpočinek mezi mechy, u vody, nebo ve virtuálních světech?

 

V paralelních světech videoher se denně pohybují milióny lidí. Jak vypadají jejich města, jaké jsou jejich rituály a zvyklosti ve světě, který takřka nemá limity? Potenciály herního města a skryté souvislosti mezi realitou a virtuálním světem prozkoumají pod taktovkou Jana Mocka v představení Virtual Ritual urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková. Téma odpočinku přiblíží skrze moderovanou diskuzi, 3D animace a vlastní poznatky v kině Elektra.

 

V Elektře ještě zůstaneme. V rámci promítání s přednáškou Luhačovice ve filmu napříč historií budou moci diváci na dobových snímcích sledovat dochované záběry z prostředí Luhačovic. Jak se proměnily lázně a lázeňský život, procedury, jaká byla návštěva prezidenta Beneše či módní přehlídka kožichů. Promítání bude doplněno slovy ředitelky Muzea luhačovického Zálesí Blanky Petrákové,“ pokračovala Michnová.

 

Osamu Okamura zhmotní témata procházkou s titulem Luhačovice pro každého, aneb jak můžeme proměnit naše město k lepšímu? Pozastaví se nad tématy, jak „číst“ město, pojmenovat problémy a převést je ve společná řešení vhodná k vývoji prosperující kulturní platformy 21. století.

 

Prozkoumání mentálního stavu dovolené provede napříč festivalovými dny návštěvníky skrze všechny výstavy a instalace zasahující do vnitřních i vnějších prostor Luhačovic. „Prohlídky budou obohaceny osobními komentáři, obohatí mysl uživatelů o možnosti uchopení tématu dovolené jako stavu mysli, kde si můžeme dovolit to, co v běžném životě ne,“ vysvětlila Daniela Michnová.

 

Prozkoumání bude předcházet moderovaná debata Dovolená jako stav mysli, jejímž záměrem je návštěvníky směrovat k úvahám, co lze podnikat v jediném týdnu volna v roce. Zda můžeme prožít dovolenou i v pohodlí domova a má-li vůbec krátký pobyt mimo realitu všedních dní efekt skutečné změny. „S moderátorkou Hanou Řičicovou se podíváme také na výčitky, které sužují naše rozhodování při tvorbě dovolenkových plánů, jaké je cestovat v době klimatické krize či války za humny,“ doplňuje ředitelka festivalu Magdaléna Hruška.

 

Na své si přijdou také milovníci přírody. Představení skupiny Feel The Universe Company: Vlez v les přiblíží dobrodruhům všech věkových kategorií, jaké to je procházet se mechovými pěšinkami, dotýkat se zvířecích duší a splynout s jejich prostředím. Představení je uchopeno hravou cirkusovo-akrobatickou formou.

 

Luhačovická přehrada v podání Ester Grohové: GARDENS OF DESIRES představí netradiční způsob rekreace. V rámci představení je připraven rituální sběr svatojánských bylin, zvukově-pohybová performance za úsvitu, mezi nocí a dnem, která otevře brány léta. „Za rozbřesku slunce a doprovodu zvuků a hudby uskuteční kolektivní rituál, na který bude navazovat oslava Svatojánské noci v duchu Rituální snídaně s DJ setem pražské multimediální umělkyně Idy Elastic,“ přiblížila Michnová.

 

Na tenisových kurtech v lázních pak výjimečně nebudou návštěvníci napjatě sledovat zápas, ale po setmění budou moci z tribuny nahlédnout do tvorby Kolektivu, mezinárodního otevřeného sdružení tvůrců algoritmických vizuálů a elektronických hudebních umělců respektujících tradici live codingu, který skrze audiovizuální prvky a psaní živých kódů dokáže vytrhnout nejednoho diváka z reality.

 

Hudební program nejen v klubu Domino

 

K dovolené také patřívá návštěva míst, která mnohdy nebývají běžně dostupná. V případě lázeňského areálu se jedná například o vilu Kancnýřka nebo klub Domino, kde se představí ku příkladu tříčlenná kapela sinks, slovenské duo Waterbased – zpěvačka Julls Mihalyiová, výtvarník a kytarista Ľubo Krajňák, kteří spojují něžnost a intimitu lidskosti s vnitřními výbuchy pocitů, trio Manon Meurt oplývající transcendentními vokály s rozevlátými bicími a kytarami, také energický mladík Ondřej Obst alias DJ Elýščítát či divadelní vystoupení skupiny DĚDA: Ptačí sněm.

 

Návštěvníky nemine ani koncertní premiéra experimentálního hudebního projektu Eastworks v unikátní úpravě pro živé hudební nástroje. Vystoupí slowmotiondancer Dominik Gajarský, frontman Vellocet Roll František Převorovský a Zuzana Sagitariová (kdysi ex+−0),“ upřesnila Daniela Michnová.

 

Pro malé, velké, místní i přespolní

 

Připraven je taktéž doprovodný program pro malé i velké kulturní nadšence. Workshop Doroty a Adama Krátkých: Cesta kolem světa za 80 zrnek písku je tvůrčím setkáním, při kterém dochází ke kolektivnímu vytváření pískových mandal a ornamentů z různých koutů světa.

 

Tyto krásy nepotkáte koncem června nikde jinde než na největším luhačovickém pískovišti. Výtvarná a odpočinková dílna ve veřejném prostoru je zaměřená na vysypávání pískových obrazců, zklidnění mysli a přepnutí se do stavu „dovolená”,“ dodala Michnová.