Přejít k hlavnímu obsahu
Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie obdržel slovenský režisér Dodo Gombár

Cenu Martina Porubjaka na festivalu Setkání Stretnutie obdržel slovenský režisér Dodo Gombár

Uherské Hradiště

Po bok divadelních tvůrců, jako je třeba Martin Huba, Boleslav Polívka, Emília Vašáryová nebo Milan Lasica, se v úterý večer zařadil divadelní režisér, autor a pedagog Dodo Gombár. Na slavnostním zahájení festivalu Setkání Stretnutie obdržel Cenu Martina Porubjaka za umělecký přínos česko-slovenským vztahům.

 

Dodo Gombár je příkladem zcela přirozeného neustálého propojování české a slovenské kultury. Čehož důkazem je i to, že je v obou zemích umělecky aktivní: jak ve svém rodném Slovensku, tak i v České republice, která se mu stala (troufáme si říci) druhým domovem,“ komentuje udělení ceny ředitelka Městského divadla Zlín Irena Pelková.

 

Oceněný Dodo Gombár byl uměleckým šéfem ve Slovenském komorním divadle v Martině, ve Švandově divadle v Praze, ale i v Městském divadle Zlín. Absolvoval bratislavskou Vysokou školu múzických umení a nyní je pedagogem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění.

 

Svou tvorbou i pedagogickým směřováním v obou divadelních kulturách zanechává nepřehlédnutelnou a osobitou stopu,“ uvedlo Městské divadlo Zlín na svém webu.

 

Cena Martina Porubjaka nese jméno slovenského dramaturga, dramatika, scenáristy, překladatele, divadelního a filmového režiséra. Uděluje se za umělecký přínos česko-slovenským vztahům na zlínském festivalu Setkání Stretnutie od roku 2016. V minulosti ji obdrželi herci M. Huba a B. Polívka, herečky J. Oľhová a E. Vášáryová, režisér J. A. Pitínský nebo in memoriam herec M. Lasica či dramaturg a pedagog M. Plešák.

 

Foto: Marek Malůšek