Přejít k hlavnímu obsahu
Státní veterinární správa zakázala chov drůbeže pod širým nebem

Státní veterinární správa zakázala chov drůbeže pod širým nebem

Čt 25. 11. 2021 - 09:00 Kroměříž

V souvislosti s výskytem ptačí chřipky zakázala Státní veterinární správa chov drůbeže pod širým nebem. Nemoc byla v pátek 19. listopadu potvrzena u labutí v oblasti Záhlinických rybníků na Kroměřížsku.

 

Státní veterinární správa vydala nařízení stanovující podmínky chovu drůbeže na území České republiky s cílem minimalizovat riziko zavlečení nákazy do chovů. „Žádáme všechny chovatele drůbeže, aby se s vydaným nařízením podrobně seznámili a dodržovali jej. Za porušení nařízení hrozí fyzické osobě pokuta 100 tisíc korun, právnické nebo podnikající fyzické osobě dokonce 2 miliony korun,“ sdělil tajemník Krizového štábu Zlínského kraje Robert Pekaj.

 

Všem chovatelům drůbeže s výjimkou běžců a holubů se zakazuje chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje se umístit chované ptáky do budov v hospodářství. Nařízení zároveň omezuje pohyb osob v hospodářstvích s chovem drůbeže.

 

Všichni chovatelé drůbeže včetně chovatelů holubů a běžců budou muset podávat vodu a krmivo chovaným ptákům uvnitř hospodářské budovy ,případně pod přístřeškem, který zabrání jeho kontaminaci výkaly volně žijících ptáků. Stejně tak budou muset chránit skladované krmivo, stelivo a vodu před kontaminací trusem volně žijících ptáků.

 

Subtyp ptačí chřipky H5N1 je nebezpečný nejen pro vodní ptactvo, ale také pro domácí drůbež a je přenosný i na člověka. „Prosíme proto veřejnost, aby v oblasti Záhlinických rybníků omezila pohyb a nedotýkala se uhynulého ptactva,“ uvedl Robert Pekaj.

 

Foto: Zlínský kraj