Přejít k hlavnímu obsahu
Zlínský oční chirurg Pavel Stodůlka ve Vídni provedl úspěšnou operaci očí průlomovou laserovou metodou

Zlínský oční chirurg Pavel Stodůlka ve Vídni provedl úspěšnou operaci očí průlomovou laserovou metodou

Út 26. 4. 2022 - 20:00 Zlín

Renomovaný zlínský oční chirurg Pavel Stodůlka operoval první pacienty průlomovou metodou odstranění dioptrií za použití nového výkonného laseru Z8. Na zlínské klinice měl tento zákrok premiéru začátkem listopadu loňského roku. Před několika dny Stodůlka úspěšně operoval také první rakouské pacienty na klinice ve Vídni.

 

Oční chirurgie patří k nejrychleji se rozvíjejícím zdravotnickým oborům vůbec, stále ovšem existují limity, kvůli kterým nemůže operaci podstoupit každý. V posledních letech je ale boří nové, sofistikovanější lasery.

 

Přání žít bez dioptrií splníme ročně více než deseti tisícům pacientů. Laserovou operaci očí mohou podstoupit lidé od 18 do 45 let,“ uvedl přednosta zlínské oční kliniky Pavel Stodůlka.

 

Kromě věku hrají roli i další kritéria. Nejčastější překážkou korekce dioptrií laserem jsou nevyhovující parametry rohovky nebo nedostatečná kvalita slz čili syndrom suchého oka.

 

Dříve jsme u těchto pacientů museli hledat jiná řešení, protože korekce zraku laserem pro ně nebyla vhodná. Průlom přišel v roce 2014, kdy jsme na našich klinikách začali operovat bezlamelovou metodou ReLEx Smile,“ pokračoval Stodůlka.

 

V roce 2017 se týmu Pavla Stodůlky jako prvnímu v Česku podařilo touto metodou pacientce odstranit dalekozrakost. Tato metoda je navíc velmi šetrná.

 

Oproti jiným se při ní nevytváří na povrchu oka tenká vrstvička neboli lamela, která se odklopí, potřebné dioptrie odlaserují a lamela nakonec přiklopí zpět. Laser vytvoří pouze miniaturní řez, dioptrie se odstraní uvnitř oka a malým řezem chirurg vyjme přebytečnou část rohovky. Tím se výrazně snižuje riziko vzniku nebo zhoršení syndromu suchého oka,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

 

Unikátní laser Z8 představila zlínská oční klinika jako první pracoviště v Česku v roce 2015, tehdy sloužil zejména k operacím šedého zákalu. Nové funkce přístroje nyní umožňují jeho samostatné využití při průlomové operaci odstraňující dioptrie. První operace touto novou metodou proběhly na zlínské klinice loni na podzim a před několika dny na ně úspěšně navázaly operace na oční klinice ve Vídni.

 

Jako první jsme operovali pacienty takzvanou bezlamelovou metodou pomocí laseru Z8. Pokročilejší laserový zdroj umožňuje nastavit energii laserových pulsů podle aktuálních potřeb chirurga. Vždy tedy použije jen tolik energie, kolik je zapotřebí. Precizní optika navíc zajišťuje perfektní zacílení laserového paprsku, díky čemuž je zákrok maximálně přesný a bezpečný, což přispívá k rychlému dosažení kvalitního vidění po zákroku a rychlé rekonvalescenci,“ zakončil zkušený oftalmolog.