Přejít k hlavnímu obsahu
Zlínské divadlo v sobotu uvede nejdéle očekávanou premiéru v historii

Zlínské divadlo v sobotu uvede nejdéle očekávanou premiéru v historii

Čt 25. 11. 2021 - 19:01 Zlín

Dvakrát ji muselo zlínské divadlo odložit, teď už se však konečně zdá, že premiéře nové inscenace o osudech vizovických palírníků nic nestojí v cestě! V sobotu 27. listopadu se tak publikum konečně dočká nové hry Trnky a hvězdy v režii Petra Štindla.

 

Jedno město, jeden podnik, jedna rodina. Pod vizovickými hvězdami se rodí příběh jednoho slavného moku, který dobývá svět. Slivovice – domácí i světová. A s ní spojen i osud rodiny palírníků Jelínků, ve kterém se jako na průzračně čisté hladině odráží celé dvacáté století. 

 

Dramaturgie zlínského divadla se již dlouhá léta obrací k regionálním tématům - série o klanu Baťových, Žítkovské bohyně či Osobní poplach. Na repertoár divadla tak přibude další titul mapující důležitou kapitolu z dějin Vizovic. Inscenace však nebude dokumentem, ale svébytným autorským pohledem na to, co k našemu kraji nerozlučně patří,“ říká dramaturgyně divadla Katarína Kašpárková Koišová.

 

V dramatickém příběhu plném emocí, rozmachu, celosvětového úspěchu, ale i utrpení a osobních ztrát se představí v rolích bratrů Vladimíra a Rudolfa Jelínkových Marek Příkazký a Zdeněk Lambor, roli jejich otce Zikmunda Jelínka, zakladatele palírny, ztvární Radoslav Šopík.

 

Každá z těch hlavních postav má momenty, kdy mě velmi baví a je mi sympatická a rozumím jí, a za chvíli je naopak zase málem hodna zavržení. Hlavní hrdina v klasickém slova smyslu tu ovšem není. Je tu snad kolektivní hlavní hrdina. Vizovjané,“ říká k inscenaci režisér Petr Štindl.

 

Na scéně z dílny Petra B. Nováka se v kostýmech podle návrhu Lucie Halgašové objeví téměř kompletní umělecký soubor zlínského divadla.