Přejít k hlavnímu obsahu
Zlínské divadlo chystá Noc bláznů. V hlavní roli nové komedie pyromanie a autismus

Zlínské divadlo chystá Noc bláznů. V hlavní roli nové komedie pyromanie a autismus

Zlín

Na premiéru nové inscenace Noc bláznů si herci Městského divadla Zlín museli kvůli covidovým patáliím počkat dlouhý rok a půl. Teď se ale konečně dočkali a v sobotu 12. března budou moci „terapeutickou“ komedii plnou inteligentního humoru představit zlínskému publiku.

 

V hlavní roli bipolární porucha, pyromanie, obsedantně-kompulzivní porucha, narkomanie, autismus… A co když si jeden z „herců“ navíc umíní, že ideálním titulem pro nazkoušení bude opera, ačkoliv nikdo z nich neumí hrát a vlastně ani zpívat a už vůbec ne italsky? Postava Lewise je postupně vtahována do života pacientů a zjišťuje, že svět mimo blázinec je mnohem šílenější. Kdo je tady vlastně blázen?

 

Inscenace nabízí krásné herecké příležitosti pro Gustava Řezníčka, Zdeňka Lambora, Pavla Vacka, Kateřinu Liďákovou, Lucii Rybnikářovou, Tamaru Kotrbovou a Radovana Krále v roli pacientů psychiatrické léčebny. V roli mladého nezkušeného Lewise se představí Štěpán Princ.

 

Je to hra o překonávání handicapů. A to jak vnějších, které s sebou nese prostředí, tak vnitřních, které si nese každý člověk v sobě. Ve hře musejí něco překonávat nejen pacienti, ale i Lewis. Nejjednodušší by bylo vzdát to při prvních problémech, ale to nikdo z nich vlastně nechce,“ uvedl režisér inscenace Zdeněk Dušek.

 

Scénu navrhl Milan Popelka a autorskou kostýmů je Sylva Hanáková. Dále hrají Jan Leflík, Marie Vojtěchová a Marek Příkazký.

 

Hra měla premiéru v Sydney v roce 1992 s původním názvem Cosi. Současný nejhranější australský dramatik Louis Nowra vycházel při psaní z vlastních zkušeností – s psychiatrickými pacienty opravdu jako mladý režisér pracoval.

 

Foto: MDZ