Zlínská zoo chystá nový komplex expozic. Domov v něm najdou zvířata jihovýchodní Asie
ZlínZoo Zlín chystá pro návštěvníky další překvapení. V blízkosti japonské zahrady postupně vybuduje nový komplex expozic Nusantara, který představí kontinentální a ostrovní faunu jihovýchodní Asie v čele s tapíry čabrakovými, zoborožci, kalony, asijskými plazy a dikobrazy.
Proměna této části asijské oblasti zoo odstartovala v roce 2012, kdy zoo otevřela japonskou zahradu Mu-Shin. Na ni v roce 2013 navázala expozice Hala-Bala s tapíry čabrakovými a gibony stříbrnými.
„Letos na podzim dokončíme opravu vnitřní ubikace v Hala-Bala, nově bude určena jen pro gibony. Tapíři prozatím zůstanou v bývalém pavilonu slonů, v roce 2027 najdou nový domov právě v Nusantaře,“ přiblížil ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
Zlínská zoo již dokončila kompletní studii nového komplexu expozic, v současné době probíhá výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace.
„Pokud půjde vše podle plánu, výstavbu bychom chtěli rozběhnout koncem roku 2025. Otevření pak plánujeme pro hlavní sezónu 2027,“ nastínil průběh realizace Horský.
Do komplexu Nusantara budou návštěvníci vstupovat impozantní dřevěnou branou z japonské zahrady Mu-Shin. Součástí celého prostoru bude voliéra zoborožců a čápů marabu, expozice plazů a také průchozí voliéra s dikobrazy a kaloni. Vnitřní ubikace tapírů čabrakových umožní poprvé uvidět tento největší druh tapíra i v zimě.
„Zachovali jsme také propojení se stávajícími venkovními výběhy tapírů. Patří ke špičkovým zařízením svého druhu v evropských zoo, a to prostorově i esteticky, tapíři se v nich cítí výborně. A také samozřejmě budou moci i nadále využívat jejich oblíbené jezero,“ přiblížil ředitel Roman Horský.
Vizuální stránka Nusantary se ponese v duchu indonéské architektury. „Inspirovali jsme se především stavbami z indonéských ostrovů, celý prostor doplní i nejrůznější artefakty spjaté s jejich kulturou a náboženstvím,“ dodal Roman Horský.
Pojmenování Nusantara má historické kořeny. „Pochází ze 13 století ze staré jávštiny. Tvoří jej dvě slova, nusa (ostrov) a antara (mezi nebo uprostřed). Společný význam pak znamenal „ostrovy mezi dvěma kontinenty“, kdy za kontinenty byly brány Indie a Čína. Současná indonéská vláda jej nyní vybrala jako jméno pro nově budované hlavní město, které vzniká na ostrově Borneo,“ vysvětlil ředitel zlínské zoo.
Předpokládané finanční náklady na výstavbu komplexu Nusantara dosáhnou 50 milionů korun.
Vizualizace: Zoo Zlín