Přejít k hlavnímu obsahu
Zlínská oční klinika dosáhla dalšího světového průlomu

Zlínská oční klinika dosáhla dalšího světového průlomu

Út 20. 7. 2021 - 19:00 Zlín

Česká oční chirurgie má světové renomé a to platí dvojnásob pro laserové operace očí. Česko je zatím jedinou zemí, kde se šedý zákal operuje nejrychlejším laserem s robotickým ramenem. Vylepšený prototyp tohoto laseru byl před týdnem poprvé použit na oční klinice ve Zlíně.

 

Operace šedého zákalu je nejčastějším chirurgickým zákrokem na světě. V Česku tímto onemocněním trpí až půl milionu lidí a ročně je zde provedeno přes sto tisíc operací. Toto onemocnění je však stále ve světě nejčastější příčinou slepoty, zejména pak v zemích třetího světa. „Současná operace šedého zákalu zlepšuje zrak bezpečně a s vysokou kvalitou. Nejmodernější metodou je laserová operace, která nahrazuje některé kroky, jež se při klasické metodě provádějí ručně mikrochirurgickými nástroji. Zákrok laserem je tak ještě šetrnější, bezpečnější a preciznější,“ uvedl přednosta sítě očních klinik Pavel Stodůlka.

 

Česko se v roce 2019 stalo první zemí na světě, kde byli pacienti operováni nejrychlejším laserem s robotickým ramenem. „Unikátní femtomatrixový laser přináší řadu nových technických řešení. Jako jediný laser na světě určený pro oční operace disponuje robotickým ramenem. V místě, kde laser dopadá na oční čočku, je namísto jednoho ohniska, což je běžné u současných laserů, šest, devět i více ohnisek. Díky tomu je laser mnohonásobně rychlejší než současné lasery,“ popsal přednosti nového laseru Pavel Stodůlka.

 

Vylepšeným prototypem tohoto laseru byl vůbec poprvé na světě operován pacient na zlínské klinice, a sice v úterý 13. července. Druhou plánovanou zemí bude během léta Francie. „Nová verze laseru přináší celou řadu technických vylepšení, která dále rozšiřují možnosti využití laseru a zvyšují jeho efektivitu. Byl přidán nový automatický systém rozpoznání vnitřních struktur oka, díky kterému se zkracuje čas zákroku o dobu potřebnou k manuálnímu zaměření z jedné minuty 36 sekund na zhruba pět sekund. Byly modifikovány vlastnosti laserového paprsku, který je nyní přesnější a rychlejší. Řez vytvořený laserem je nyní jemnější a rovnoměrnější,“ vyjmenoval výhody nového prototypu Pavel Stodůlka.

 

Foto: gemini.cz