Zikmundova vila se otevírá veřejnosti. Na prohlídku si ale nejspíš chvíli počkáte
ZlínNadační fond Zikmundova vila dnes zahájil prodej vstupenek na komentované prohlídky do vily Miroslava Zikmunda. Zájemci, kteří chtějí nahlédnout do soukromí známého cestovatele, si ale na nevšední zážitek nejspíš počkají – o řadovou atrakci totiž rozhodně nepůjde.
Necelý rok od rozloučení s cestovatelem Zikmundem se veřejnost může podívat do míst, kde strávil většinu svého života. Dveře jeho zlínské vily se počínaje říjnem otevřely hostům, kteří ji budou mít možnost navštívit zpravidla jedenkrát měsíčně. Během prohlídkového dne se domem projdou vždy čtyři šestičlenné skupiny, a to obvykle v časech 9:30, 11, 13 a ve 14:30 hodin.
„Kapacita skupiny je předurčena možnostmi interiéru. Návštěvníci totiž vkročí nejen do velkorysého přízemí s knihovnou a s exponáty z cest, ale vystoupají i do komornějšího patra – do soukromých prostor, které dosud sloužily jen Miroslavu Zikmundovi a jeho nejbližším,“ vysvětlila ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila Magdaléna Hladká.
Do legendární pracovny a soukromé ložnice budou hosté pouze nahlížet. „Vycházíme ze zvyklosti Mirka Zikmunda, který do své pracovny hosty nepouštěl. Ctíme toto rozhodnutí. Chceme tak zároveň uchovat genia loci místa, které v sobě nejintenzivněji nese Mirkův otisk,“ uvedl předseda nadačního fondu a současný majitel Zikmundovy vily Čestmír Vančura a dodal, že rozlehlá zahrada bude účastníkům komentované prohlídky naopak přístupná bez omezení.
Vstupenky v jednotné výši 400 korun na osobu jsou již v prodeji. Jejich nákup je možný výhradně online, a to na webových stránkách Zikmundovy vily. Na tomto webu je uveden i přehled vypsaných termínů, popis prohlídkového okruhu a další nezbytné informace.
Termíny bude nadační fond na stránkách průběžně doplňovat. Podle Vančury cestovatel Zikmund nechtěl ze svého domu dělat řadovou atrakci, čemuž odpovídá i četnost prohlídek. Vzhledem k dosavadnímu vysokému zájmu je tak pravděpodobné, že si někteří budou muset na zážitek chvíli počkat – obdobně, jako je tomu například u vily Tugendhat.
Ve Zlíně však mají pro návštěvníky připravený bonus. Některé skupiny domem provede přímo dcera životní partnerky Miroslava Zikmunda, Jana Macalíková. Hosté budou mít možnost zeptat se jí třeba na zajímavosti z cestovatelova soukromého života.
„Bude mi ctí provázet touhle vilou, kterou znám od malička, a navíc to cítím vůči Mirkovi jako milou povinnost a malou splátku za vše, co pro nás udělal,“ komentovala spolupráci na zpřístupnění vily Macalíková. „Věříme, že tuto přidanou hodnotu veřejnost ocení,“ dodal Vančura.
Díky péči dosavadních majitelů je Zikmundova vila zachována v nadstandardně dobré kondici. Uvnitř vily se nachází vybavení z 50. let, kdy objekt prošel adaptací pod vedením architekta Zdeňka Plesníka. Zůstala zde i ucelená kolekce nábytku od designéra Miroslava Navrátila nebo Zikmundovy osobní předměty.
„Kromě nezbytného zabezpečení jsme interiér domu prohlídkám nepřizpůsobovali. Vše je 100% autentické, původní. Návštěvník neuvidí umělou expozici, ale prostor v podobě, jak si ho zabydlel Miroslav Zikmund. I proto ve vile snadno získáte pocit, že slavný cestovatel jen na chvíli odešel a co nevidět se opět vrátí,“ uzavírá Hladká.
Foto: Zlínský architektonický manuál. Kredit: Onomono Photography - Petr Willert