Přejít k hlavnímu obsahu
Zemřela někdejší kmenová herečka zlínského divadla Dana Klášterecká-Hradiláková. Bylo jí 94 let

Zemřela někdejší kmenová herečka zlínského divadla Dana Klášterecká-Hradiláková. Bylo jí 94 let

Zlín

Z Městského divadla Zlín přišla dnes ráno smutná zpráva. Před několika dny zemřela ve věku 94 let někdejší kmenová herečka souboru Dana Klášterecká-Hradiláková. V Baťově městě ztvárnila úctyhodných 110 rolí a objevila se i na televizních obrazovkách.

 

První angažmá Dany Klášterecké-Hradilákové bylo ve Svobodném divadle v Brně, kam nastoupila jako elév. Poté na skok zakotvila v Klicperově divadle v Hradci Králové a několik sezon strávila v Krajském oblastním divadle v Trutnově. Osudovým se jí stalo Divadlo pracujících v Gottwaldově, kterému se upsala v roce 1958 a byla mu věrná až do konce své divadelní kariéry v roce 1986.

 

Dana Klášterecká-Hradiláková vytvořila ve zlínském divadle úctyhodných 110 rolí. Vynikla například jako Puk ve Snu noci svatojánské (1959), Liza Doolitleová v Pygmalionu (1961), Helena v R.U.R. (1964) Ismena v Antigoně (1970), Gizela v Kočičí hře (1973), Dolly Hammová v Sestupu Orfeově (1978), ale i dalších rolích.

 

Prostřednictvím své věrné kamarádky a kolegyně Jany Tomečkové se neustále zajímala o dění ve zlínském divadle, i v pozdním věku měla ve svém kalendáři jako tradiční událost festival Setkání Stretnutie, kde se plně zapojovala do reflexe divadelního dění.

 

Danuška byla do poslední chvíle vášnivá čtenářka. Vozila jsem jí do Prahy programy všech našich inscenací a velmi pečlivě si je pročítala. Stále s láskou a vášní naše divadlo sledovala,“ vzpomíná na Danu Kláštereckou-Hradilákovou herečka Městského divadla Zlín Jana Tomečková.

 

Jejího talentu si všimli i filmaři, televizní štáby a dabingová studia, připomeňme role v seriálech Největší z pierotů, Doktoři z Počátků, Případ pro excorcistu a další.  

 

S Danuškou, jak jsme jí důvěrně říkali, přicházel na festivalech do divadla vždy bezstarostný a upřímný úsměv a radost ze setkání. Je nám ctí, že byla tolik let součástí našeho divadla,“ uvedli zlínští divadelníci na svém webu.

 

Foto: ČSFD