Přejít k hlavnímu obsahu

Vedení Zlína se chce pustit do dostavby radnice

St 23. 3. 2022 - 19:01

Město Zlín vyhlásilo architektonickou soutěž na dostavbu radnice, která se nachází v historickém centru města. Důraz chce klást na praktické i estetické hledisko. Jen I. etapa přestavby budov má vyjít na přibližně 100 milionů korun.

 

K vyhlášení soutěže se vedení města rozhodlo hlavně kvůli špatnému technickému stavu některých budov, které jsou součástí radnice. „Navíc je na čase, aby budova č. p. 10, tedy prostor, kde sídlila kavárna Minutka, byla opět důstojnou součástí radnice a celého náměstí Míru,“ sdělil primátor Zlína Jiří Korec.

 

Současnou podobu dostala radnice přesně před sto lety. Tehdejší vedení města hledalo náhradu za nevyhovující budovu radnice z 16. století, a to formou veřejné soutěže. Ze soutěže pak vzešla stavba legendy zlínského urbanismu F. L. Gahury, která je dodnes hlavním sídlem města.

 

Pro vedení města je důležité estetické i funkční hledisko nové dostavby. „Rádi bychom navázali na velmi kvalitní meziválečnou zlínskou architekturu. Tato dostavba rovněž výrazně zkvalitní fungování současné budovy radnice a stane se dalším impulsem pro revitalizaci náměstí,“ uvedl náměstek primátora pro majetek a rozvojové plochy Pavel Brada.

 

Přihlásit se do soutěže je možné do 4. dubna. Šestičlenná hodnotící komise ve složení Antonín Novák, Miroslav Pospíšil, Zdeňka Vydrová, Lukáš Blažek, Ivan Bergmann a Ladislava Horňáková nejprve vybere z přihlášených ateliérů šestici účastníků, se kterými následně proběhne workshop nad rozpracovanými návrhy.

 

Výzvou pro soutěžící bude provozní řešení budov radnice, ale především nalezení vhodného klíče koexistence historických a nových vrstev architektury,“ dodal náměstek primátora pro oblast kultury a památkové péče Pavel Stojar.

 

Výsledky soutěže by měly být známy na podzim tohoto roku.