Přejít k hlavnímu obsahu
Ve Zlíně začalo literární jaro! Přijede Karel Zlín, Miroslav Černý nebo Benjamin Kuras

Ve Zlíně začalo literární jaro! Přijede Karel Zlín, Miroslav Černý nebo Benjamin Kuras

Ne 20. 3. 2022 - 18:00 Zlín

I když astronomické jaro ještě nezačalo, to literární už je v plném rozpuku! Řeč je o festivalu autorských čtení a besed se spisovateli, který byl v Krajské knihovně Františka Bartoše zahájen ve středu 16. března a potrvá do 29. dubna.

 

Autoři, které Literární jaro Zlín 2022 letos uvede, mají do jednoho společnou vazbu na Zlín, ať už se zde narodili, ve Zlíně působí, nebo o něm píší. „Letošním ročníkem, který nese podtitul Na krásné modré Dřevnici, se připojujeme k oslavám 700. výročí první písemné zmínky o Zlínu a současně vzdáváme hold zlínskému spisovateli a zakladateli festivalu, letošnímu jubilantu, Antonínu Bajajovi,“ uvedl ředitel knihovny Jan Kaňka.

 

Festival zahájil 16. března spisovatel, právník a milovník slováckých tradic a obyčejů Josef Holcman, který za doprovodu Mužáků ze Zlína uvedl svou nejnovější knihu Třetí cesta. Překvapením večera byla video-zdravice od zlínského rodáka, světově proslulého dramatika, režiséra a scenáristy Toma Stopparda, který zavzpomínal na své kořeny v rodném městě a popřál festivalu zdar.

 

Dalším významným hostem festivalu bude básník, prozaik, překladatel, sochař, malíř a grafik Karel Zlín, vlastním jménem Machálek. Pseudonym Zlín si zvolil jako výraz osobní revolty proti přejmenování rodného města na Gottwaldov. „Moje první texty, které jsem tehdy jako sedmnáctiletý kluk zasílal do Hosta do domu, jsem začal podepisovat Karel Zlín. Vůbec jsem nevěřil, že se původní název města ještě někdy vrátí a bolelo mě, že by měl zaniknout.“

 

Své básně publikoval časopisecky od poloviny 60. let. V roce 1976 emigroval do Paříže, o pět let později získal francouzské občanství. V 90. letech realizoval státní zakázku pro park prezidentského zámku Rambouillet ve Francii. Jako básník tíhnul od počátku k metafyzické poezii. Celou autorovu tvorbu prostupuje fenomén odcházení, ztrácení a existenciální ztráty. Zlínskému publiku se představí v úterý 22. března v 17 hodin v Galerii Václava Chada na Zlínském zámku za harfového hudebního doprovodu Amelie Tokarské, členky Filharmonie Bohuslava Martinů.

 

Třetí festivalový podvečer, který se uskuteční 23. března, bude patřit autorům Zlínské literární tržnice. Terasu číslo 5 uvedou a ze své tvorby budou číst Milan Libiger, Vladimír Cetkovský, Jiří Pejla a Vít Kolmačka. Za pozornost stojí také hudební doprovod, o který se postará progresivně znějící folkové trio Žamboši. V rámci pořadu bude vyhlášena u příležitosti Března měsíce čtenářů Nejvěrnější čtenářka, kterou se stala paní Nina Richterová s počtem 427 výpůjček za rok 2021.

 

Březnovou část festivalu zakončí 30. března v krajské knihovně pedagog, hudebník a výtvarník Miroslav Černý, autor publikace Pod zlínským rynkem. Návštěvníci se mohou těšit na hudebně-poetický pořad, vypravování o minulosti předbaťovského Zlína od pravěku až po poslední zlínskou šlechtu. Autorské čtení doplní vlastní hudební produkce s přáteli.

 

Nabitý program bude mít festival i v dubnu. 5. dubna v knihovně na Jižních Svazích nás přesvědčí spisovatel Benjamin Kuras o tom, že Zlín z duše nevyprchá. „Ve Zlíně jsem strávil jen svoje první tři roky, ale ducha Zlína baťovské rodiny si nesu celý život jako měřítko tvořivosti, pracovitosti a svobody vyrovnávané odpovědností,“ uvádí Kuras, který od roku 1990 přiživuje českou žurnalistiku a publicistiku tématy často kontroverzními, ale vždy okořeněnými humorem.
 

Legendu o Svedrupovi a Zlínský dekameron představí 20. dubna v krajské knihovně malíř, básník, prozaik a sochař Jaroslav Kovanda. „Někteří o mně tvrdili, že jsem básník s bítnickými kořeny na Slovácku, ale já se spíš cítím jako Zlíňák a plebejec. A čím jsem starší, tím víc Letná - Baťa - Zlín jako by ze mne vyplouvaly na povrch. V básních, prózách, a protože jsem i výtvarník, tak i v obrazech,“ tvrdí Kovanda.

 

Předposlední pořad festivalu 27. dubna bude patřit poezii. Básník a člen Řádu menších bratří, františkánů, Marek Jan Vilímek bude číst na střešní terase budovy 14 ze svých dosud vydaných sbírek i novější tvorby. Vilímek k názvu pořadu „Mne proto polituj, že stále ještě váhám, na samé hranici své touhy nesmírné“ dodává: „Jako by v samém středu života tkvěl jistý rozpor. Čím více se k němu blížíme, stává se ryzejší - až k nepřežití. Důsledkem bouří je velký klid. Ano i ne.“

 

Literární jaro Zlín 2022 uzavře 29. dubna Zlínský literární řetěz. V kavárně v budově krajské knihovny představí ukázky z děl zlínských autorů Marie Vojtěchová Vančurová, Gustav Řezníček, Nikola Hauerlandová, Jan Kaňka, Zuzana Fišerová a další osobnosti.