Přejít k hlavnímu obsahu
Ve Zlíně z pupečníkové krve novorozenců odhalí genetické onemocnění

Ve Zlíně z pupečníkové krve novorozenců odhalí genetické onemocnění

Ne 15. 8. 2021 - 08:00 Zlín

Na aterosklerózu, chronické zánětlivé onemocnění stěny tepen, umírá v Evropě a USA přibližně 55 procent populace. Ve zlínské nemocnici dokážou toto vážné onemocnění včas detekovat - díky odběru z pupečníkové krve novorozenců.

 

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se zapojila do unikátního projektu s názvem Časný záchyt familiární hypercholesterolémie z pupečníkové krve, jenž má pomoci včas odhalit a následně začít léčit toto nejčastější genetické onemocnění, kterým trpí přibližně jeden člověk z dvou set. Možnost podílet se na tomto projektu dostala zlínská nemocnice jako jedna z devíti v České republice.

 

Familiární hypercholesterolémie je chorobou, která se dědí geneticky. Pacienti mají vysoký LDL cholesterol, který je jedním z hlavních rizikových faktorů aterosklerózy - chronického zánětlivého onemocnění stěny tepen, na které umírá v Evropě a USA asi 55 procent populace. „Jedinci s familiární hypercholesterolémií mívají v rodokmenu náhlé úmrtí nebo v lepším případě srdeční infarkty ve věku kolem 40 let. Je to tím, že vysoký cholesterol nebolí a prvním příznakem může být až náhlá smrt. Je proto důležité tyto jedince vyhledávat na základě biochemického testování LDL cholesterolu,“ upozornil Tomáš Šálek, který působí jako primář Oddělení klinické biochemie a farmakologie zlínské nemocnice, které se do projektu zapojilo.

 

Česká republika patří v diagnostice familiární hypercholesterolémie mezi světovou špičku. Také proto zde vznikl projekt Časný záchyt familiární hypercholesterolémie, který garantuje Česká aterosklerotická společnost. Diagnostika je postavena na odběru pupečníkové krve novorozenců, pro které tento zákrok nebude představovat žádnou zátěž,“ vysvětlil Tomáš Šálek.

 

Do projektu se ve zlínské nemocnici zapojí především pracovníci gynekologicko-porodnického oddělení, kteří budou budoucím maminkám projekt objasňovat, dále neonatologové, kteří budou odebírat krev, a oddělení klinické biochemie a farmakologie, kde se budou provádět některé laboratorní testy. Výhodou diagnózy familiární hypercholesterolémie je, že existuje efektivní léčba s výsledkem zpomalení rozvoje aterosklerózy.