Přejít k hlavnímu obsahu
Ve Zlíně si výročí sametové revoluce připomenou u Lavičky Václava Havla. Stream přenese účastníky na Václavák

Ve Zlíně si výročí sametové revoluce připomenou u Lavičky Václava Havla. Stream přenese účastníky na Václavák

Zlín

Do celorepublikového Festivalu svobody se letos připojí také ve Zlíně, kde na události 17. listopadu zavzpomínají u Lavičky Václava Havla. Kromě 33. výročí sametové revoluce aktéři připomenou také současné dění na Ukrajině.


„V rámci Festivalu svobody nepřipomínáme jen události, které se odehrály před třiatřiceti lety, ale po celé republice vyzýváme též k pokračování podpory Ukrajiny. Dále podporujeme zvyšování energetické soběstačnosti investicemi do obnovitelných zdrojů energie a reformu školství pro 21. století směřující ke kritickému myšlení a větší adaptaci na současný svět,“ popisuje za organizátory Tomáš Pasterný ze spolupořádajícího spolku Zlínská křižovatka.
 

Během klidného vzpomínkového shromáždění u Lavičky Václava Havla v dolní části náměstí T. G. Masaryka promluví zástupci několika organizací i aktéři sametové revoluce ve Zlíně. Uskuteční se také happening společného zapalování svíček po celé republice se streamy na Václavské náměstí. O hudební doprovod se postará saxofonista Zdeněk Marušák a klavírista Štěpán Holík.


„Hodnotu demokracie a svobody si musíme připomínat stále. Letos se nás výročí sametové revoluce dotýká ještě intenzivněji, vzhledem k situaci na Ukrajině,“ sdělila ředitelka spolupořádajícího centra Živý Zlín Jana Kubáčová.
 

Zlíňané si ovšem výročí připomenou také dalšími způsoby, například rozsvícením Památníku Tomáše Bati nebo svátečním koncertem souboru Concertino složeného z předních hráčů Filharmonie Bohuslava Martinů.