Přejít k hlavnímu obsahu
Ve Zlíně se loni vzalo nejméně párů za posledních 20 let. Nejčastěji si své „ano“ řekly na radnici

Ve Zlíně se loni vzalo nejméně párů za posledních 20 let. Nejčastěji si své „ano“ řekly na radnici

Zlín

Ve zlínském matričním obvodu, který zahrnuje krajské město a dalších sedmnáct obcí, uzavřelo v roce 2023 manželství celkem 236 párů. To je podle statistiky nejméně za posledních dvacet let.

 

Počet sňatků ve zlínském matričním obvodu klesá. Loni v něm uzavřelo manželství 236 párů, z toho přímo ve Zlíně to bylo 197 sňatků. Jedná se tak o nejslabší rok za posledních dvacet let. Pro srovnání - v roce 2003 vstoupilo do manželství 379 snoubenců a v roce 2022 jich bylo 310.

 

Z celkového počtu se vloni v 37 případech jednalo o formu církevního sňatku uzavřeného převážně v prostorách kostela. Civilní sňatky se konaly na veřejných místech, restauracích i pod širým nebem v přírodě.

 

Nejoblíbenějším místem pro svatební obřad je stále obřadní síň zlínské radnice. Tady si vloni své životní „ano“ řeklo 93 párů,“ přiblížil mluvčí Zlína Tomáš Melzer.

 

Oblíbený je ve Zlíně také interiér Památníku Tomáše Bati, restaurace U Staňků, penzion UNO, restaurace Na Pinduli, hotel Tomášov či nově Králova Vila. Manželství vznikala i v Galerii Desítka, na lodi Bárka nebo v kavárně EBE café.

 

Oddávající vyjíždí každý rok i za snoubenci na hrad do Malenovic nebo do zoologické zahrady Lešná. Tady se těší oblibě zámek a v posledních dvou letech i japonská zahrada Mu-Shin,“ pokračoval Melzer.

 

V roce 2023 uzavřely páry 12 registrovaných partnerství. Jako místo životního kroku posloužila párům buď obřadní síň radnice nebo přímo kancelář matriky. V jednom případě výjimečný okamžik prožil pár na zámku v Napajedlích.

 

Nejoblíbenější den pro svatbu je z hlediska týdne tradičně sobota, z hlediska období pak letní měsíce od června do září. V matričním obvodu spadajícím pod Magistrát města Zlína se jich za tyto čtyři měsíce uskutečnilo 131.

 

V tomto období oddáme v průměru každou sobotu šest párů. Rekordním měsícem bylo září s počtem oddaných párů čtyřicet pět. Druhým nejvytíženějším měsícem v loňském roce byl červen, kdy jsme oddali o deset párů méně. Navzdory pověrám mají stoupající tendenci svatby v měsíci květnu. Vloni jich bylo dvacet sedm,“ informovala vedoucí oddělení matrik a ověřování Odboru občansko-správních agent Magistrátu města Zlína Elena Kovaříková.

 

Nejvytíženějším dnem v roce 2023 byla sobota 9. 9. 2023. V tento den se v matričním obvodu konalo 12 obřadů, z toho bylo 11 sňatků a 1 registrované partnerství. Dalšími nejvytíženějšími dny byly soboty 12. 8. 2023 a 23. 9. 2023. V oba dny bylo oddáno po 9 párech.

 

Přestože většina snoubenců preferuje sňatky v sobotu, máme požadavky i na sňatky na konkrétní datum v týdnu. V těchto případech, pokud máme možnost obřad organizačně zajistit, se snažíme vyjít snoubencům vstříc,“ dodala Elena Kovaříková.

 

I letos vyhlíží snoubenci datum se zajímavou kombinací čísel. Už teď matrika eviduje 5 žádostí o svatbu v sobotu 20. 4. 2024, což je podle matriky v dubnu neobvyklé. Aktuálně nejvíc snoubenců chce být oddáno v sobotu 22. 6. 2024. O tento den už požádala desítka párů.

 

Foto: Kateřina Nosková