Přejít k hlavnímu obsahu

Varianta omikron ve Zlínském kraji dominuje. Pacientů s těžkým průběhem ale postupně ubývá

Zlín

Rychle se šířící varianta omikron má ve Zlínském kraji na svědomí stále více nakažených. Pozitivní zprávou ale je, že postupně ubývá pacientů s těžkým a komplikovaným průběhem.

 

Zlínský kraj vykazuje sedmidenní počet nových případů nakažených covidem-19 na hodnotě 1433,7 na 100 tisíc obyvatel. Aktuální reprodukční číslo je 1,5 při relativní pozitivitě klinicky indikovaných testů 37,3 procent. Nejhorší epidemiologická situace je aktuálně na Vsetínsku.

 

V nemocnicích Zlínského kraje bylo k datu 24. ledna hospitalizováno celkem 115 pacientů nakažených covidem-19. V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně aktuálně leží 38 pacientů, z toho 4 jsou na umělé plicní ventilaci. Vsetínská nemocnice eviduje 21 pacientů, jen o jednoho nakaženého méně hlásí nemocnice ve Valašském Meziříčí. O něco lepší je situace v Uherskohradišťské a Kroměřížské nemocnici, kde leží shodně 18 pacientů.

 

Podle odborníků výrazně snižuje riziko vážného průběhu onemocnění covidu-19 očkování posilující třetí dávkou, které mohou od pondělí 24. ledna podstoupit také děti starší 12 let. Podmínkou je uplynutí minimálně 5 měsíců od dokončeného očkování dvěma dávkami.

 

Podle dostupných dat ochranný efekt dvou dávek očkování v čase významně klesá, což je mimo jiné i důsledek šíření varianty omikron, která je už v našem kraji dominantní. Zvýšenou ochranu proti vážnému průběhu nemoci nabízí posilovací dávka, a to zejména u lidí nad 60 let,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš a dodal, že k 23. lednu podstoupilo očkování posilující dávkou v kraji celkem 173 924 osob.

 

Nadále probíhá také preventivní antigenní testování zaměstnanců a testuje se i ve školách. Od 14. února se ve školských zařízeních bude testovat vždy jednou týdně, a to každé pondělí.