Přejít k hlavnímu obsahu
UTB otevřela novou Laboratoř diagnostiky pohybového aparátu

UTB otevřela novou Laboratoř diagnostiky pohybového aparátu

Zlín

Baťova univerzita otevřela novou Laboratoř diagnostiky pohybového aparátu, která poskytne komplexní posouzení, diagnostiku těla a chodidel jako celku i možnosti následné terapie. Své služby budou odborníci nabízet široké veřejnosti v Centru výzkumu obouvání při Univerzitním institutu UTB.

 

V nově otevřené laboratoři udělají odborníci zájemcům podrobný rozbor samotných chodidel a zhodnotí je ve statické i dynamické zátěži. Následně posoudí další vliv na postavení celého těla.

 

„Správné postavení nohou i jejich fungování je základem pro správné fungování celého těla. Postavení nohou a jejich správné fungování je nesmírně důležité, protože jak stojíme a chodíme, to následně ovlivňuje postavení i fungování celého těla. Nesprávné používání nohou již v dětství, jednostranné zatížení i nevhodná obuv mohou být příčinou celé řady zdravotních problémů v pozdějších letech,“ říká ředitel Centra výzkumu obouvání Tomáš Sáha.

 

„Na základě diagnostiky a získaných parametrů poté zájemci po odborné konzultaci mohu navrhnout konkrétního řešení na míru,“ upřesňuje fyzioterapeut Radim Šojdr, který bude v poradně působit. Může se jednat například o návrh vhodné obuvi nebo pomůcek, jako jsou ortopedické nebo protetické aktivní stélky či stélky se stimulačním efektem.

 

Posuzování pohybového aparátu a chodidel v tomto rozsahu přinese pro Centrum výzkumu obouvání Univerzity Tomáše Bati také nemalý objem dat a informací, které budou ve formě databáze následně sloužit jako podklad pro další vědecko-výzkumné záměry s důrazem na zdraví uživatelů.

 

Centrum výzkumu obouvání funguje při Univerzitním institutu UTB již více než čtyři roky. Za tu dobu se podílelo na celé řadě projektů i materiálových a technologických inovací v obuvnickém sektoru.

 

„Jedním z hlavních a dlouhodobých cílů, které Centrum výzkumu obouvání podporuje a zakládá na něm i mnoho oblastí výzkumu, je spolupráce s praxí. Společnosti, jejichž každodenní činností je výroba obuvi a komponent, musejí pohlížet do budoucna a připravovat se na příchod nových materiálů s novými či inovovanými vlastnostmi. Vlastnosti materiálů mohou mít z pohledu výroby a konstrukce obuvi zásadní vliv na její správnou funkčnost, a zajištění potřebného komfortu a zdraví uživatele,“ uvádí ředitel CVO Tomáš Sáha.

 

Foto: UTB