Přejít k hlavnímu obsahu
Tři čtvrtě století od první cesty Hanzelky a Zikmunda připomene muzeum celodenní vzpomínkovou akcí

Tři čtvrtě století od první cesty Hanzelky a Zikmunda připomene muzeum celodenní vzpomínkovou akcí

Čt 21. 4. 2022 - 18:02 Zlín

V pátek 22. dubna uplyne přesně 75 let od první společné cesty legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda, při které projeli Afriku a jižní Ameriku. Tři čtvrtě století od této události připomene Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Klub H+Z v celodenním programu.

 

Téma moderního cestovatelství a zejména cesty Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky mají své stálé místo v muzejní expozici Princip Baťa. Právě zde se také bude odehrávat část připraveného programu k výročí 75 let od první cesty legendárního cestovatelského dua. K vidění budou po celý páteční den nejrůznější filmové dokumenty z cest H+Z a doprovázet je budou interaktivní programy připravené lektorským oddělením muzea.

 

Pro milovníky fotografií z cest H+Z je ve 3. NP budovy 21 či mrakodrapu k vidění kolekce fotografií z archivu Hanzelky a Zikmunda, kterou doplňují současné srovnávací fotografie pořízené Expedicí Z101 v Africe těchto dnů.

 

Před budovou 14 budou jako připomínka legendární Tatry 87, která s cestovateli zdolala na první cestě přes 60 000 kilometrů, vystaveny právě veterány značky Tatra.

 

Tento automobil se stal také předlohou pro motiv speciální edice sběratelské turistické známky, kterou vydalo muzeum u příležitosti výročí. Do prodeje půjde symbolicky právě 22. dubna, k dostání bude na recepci 14. budovy.

 

V letošním roce se připomínka významného data bude muset poprvé obejít bez účasti Miroslava Zikmunda. Jeho osobnost si tak v tento den připomenou blízcí známí i veřejnost alespoň na Lesním hřbitově u jeho hrobu,“ říká kurátorka archivu H+Z a organizátorka akce Magdalena Preiningerová.

 

O důstojné zakončení celého dne se postará Filharmonie Bohuslava Martinů koncertem „Cestovatelské legendy H+Z“ v Kongresovém centru. Moderátoři Pavel Vacek a Zdeněk Lambor provedou posluchače večerem, v němž jako sólista vystoupí i Václav Hudeček.