Přejít k hlavnímu obsahu
Smutek ve zlínské zoo. Lvici Bonu se zachránit nepodařilo

Smutek ve zlínské zoo. Lvici Bonu se zachránit nepodařilo

Út 5. 10. 2021 - 11:25 Zlín

Smutná zpráva přišla dnes v dopoledních hodinách ze zlínské zoo. Zdravotní stav lvice Bony, která 17. září utrpěla těžké poranění zadních končetin a pánve, se v posledních dnech rychle zhoršoval. I když ošetřovatelé bojovali o život desetileté lvice ze všech sil, nakonec museli přistoupit k eutanazii.

 

V polovině září jsme vás informovali o vážném zranění lvice Bony ze zlínské zoo. Při prudkém pohybu došlo u Bony k totálnímu ochrnutí zadních končetin a pánve. Veterinární lékař jí každý den aplikoval léčiva proti bolesti, otoku a na podporu regenerace nervové tkáně. Následně také provedl důkladné rentgenové vyšetření páteře.Celou situaci zoo průběžně řešila a konzultovala se specialistou neurologem Alešem Tomkem z Veterinární kliniky JAGGY Brno. Možných příčin, které způsobily tak vážné zranění lvice Bony, bylo hned několik. Mohlo se jednat o vyhřeznutí ploténky, krvácení míchy, infarkt míchy, dekompenzaci nějakého nádoru nebo aortální tromboembolii. Ochrnutí zadních končetin nezpůsobovalo jen neschopnost chůze, kvůli neurologické poruše měla lvice také problémy s močením a kálením.Po následném vyhodnocení celé situace po aplikované léčbě se jako nejpravděpodobnější zranění jevilo přerušení míchy v důsledku vyhřeznutí ploténky. „S panem doktorem Tomkem jsme neustále probírali případná možná další vyšetření včetně chirurgického zákroku na páteři. Kromě toho, že je tento zákrok u velkých šelem nesmírně obtížný, je zde velmi vysoká pravděpodobnost recidivy a závažných pooperačních komplikací, které by vedly k dalšímu utrpení zvířete,“ uvedl ředitel zoo Roman Horský.

 

Stav lvice Bony se bohužel začal velmi zhoršovat. „Na zadních nohách lvice se objevily otlaky a nekróza kůže. O její život jsme všichni skutečně bojovali, nyní ale bylo evidentní, že lvice už začíná trpět. Proto jsme přistoupili k eutanazii,“ řekl Roman Horský.

 

Dvouletou lvici Bonu získala zlínská zoo v roce 2013 z portugalské zoo Lisabon společně s její sestrou Lisou. Kolekci lvů konžských pak v roce 2015 doplnil roční samec Abamboo, který se narodil ve švýcarské Zoo Basilej.

 

Foto: Zoo Zlín