Ševcům vůbec nevyšel start do ligy. V prvním kole vysoko podlehli nováčkovi z Karviné

Fotbalistům Zlína vstup do nové sezony FORTUNA:LIGY herně ani výsledkově hrubě nevyšel. Ševci při letošní mistrovské premiéře podlehli nováčkovi z Karviné 1:4. Slezané se třikrát prosadili v prvním poločase, když gólmana Dostála postupně překonali Mikuš, Budínský a Svozil, čtvrtou branku přidal po změně stran Bartl. Čestný úspěch hostů zaznamenal ve 48. minutě střídající David Tkáč.

„První poločas byl od nás hodně špatný, Karviná zaslouženě vedla 3:0 a ještě nastřelila břevno. Byla rychlejší, důraznější. My jsme nestíhali, dobíhali k hráčům pozdě. Výsledek tomu odpovídal. Ve druhém poločase jsme herně ožili, ale nestačilo to," zhodnotil duel zlínský trenér Pavel Vrba.

Při letošní premiéře nasadil do základní sestavy i dvě ze tří letních posil. Poprvé v lize za Zlín nastoupil odchovanec Tomáš Čelůstka, na hrotu dostal šanci Filip Žák, kterého doplňoval Fantiš. Naopak Senegalec Ndiaye zůstal stejně jako Slončík nebo Tkáč jen mezi náhradníky.

Ševcům na půdě nováčka vůbec nevyšel první poločas. Nekoncentrovaní Zlíňané nezvládali bránit především standardní situace soupeře, po kterých Karviná skórovala.

Hned v 6. minutě poslal domácí tým do vedení Mikuš, který zblízka uklidil míč po centru Budínského. Druhá rána přišla ještě v úvodní půlhodině. Memić posunul míč Budínskému, jeho prudkou ránu z dvaadvaceti metrů smolně tečoval kapitán Simerský, gólman Dostál neměl nárok zasáhnout.

Ševci si s nadšeným nováčkem dál nevěděli rady. Vzadu kupili chyby, byli nedůslední. Další trestný kop Budínského zužitkoval stoper Svozil. Nehlídaná letní posila Karviné z Baníku Ostrava dostala od našich hráčů spoustu prostoru a zblízka hlavou poslala do sítě.

Zlín se za nepříznivého stavu 0:3 jen těžce zvedal. Snížit mohl Janetzký, ale jeho prudká rána až ke gólmanovi Lapešovi neprošla. Zatímco Karviná při návratu do ligy dál zářila, ševci se soužili. V závěru prvního poločasu zatřásl domácí Bartl břevnem, Memičův pokus šel těsně nad.

Mizerným hostům pomohla až poločasová přestávka a tři změny, které nespokojený trenér Vrba provedl během ní. Dolů šli Didiba, Dramé a Reiter, na trávník z lavičky zamířili Slončík, Tkáč a Vukadinović. A právě dva ze tří náhradníků se postarali o první branku Zlína v letošním ročníku. Akci rozjel Slončík, přes Fantiše se míč dostal k Tkáčovi, jenž překonal Lapeše a snížil na 3:1. Jednadvacetiletý záložník se v české nejvyšší soutěži trefil poprvé od 15. února 2022.

Karviná se však rychle otřepala a brzy si vzala tříbrankové vedení zpět. Po centru Papalelého se za zlínskou obranou zjevil Bartl a prudkou hlavičkou překonal Dostála.

Ševci se ve zbytku utkání snažili utkání alespoň zdramatizovat, dostali se i do dvou velkých šancí. Blízko gólu byl v 70. minutě Žák. Po Vukadinovićově přiťuknutí mířil do odkryté branky, za již překonaného gólmana Lapeše ovšem zaskočil na čáře Boháč. Pak se po dlouhém nákopu Simerského ocitl za domácí obranou Vukadinoviće, Lapeše ale nepřekonal. V poslední minutě zahrozil ještě Fantiš, Slezané už si ale výsledek 4:1 pohlídali.

FORTUNA:LIGA, 1. kolo -

MFK KARVINÁ – FC ZLÍN 4:1 (3:0)

Branky: 6. Mikuš, 27. Budínský, 34. Svozil, 53. Bartl – 48. Tkáč

Rozhodčí: Vokoun - Kubr, Mokrusch (Opočenský) | VAR: Klíma | AVAR: Caletka
Žluté karty: Simerský, Slončík, Vukadinović (všichni Zlín)
Diváci: 2967
Karviná: Lapeš – Čurma, Krčík, Svozil, Mikuš – Boháč (72. D. Žák), Budínský– Memić (63. Moses), Bartl (72. Málek), Papalelé (84. Akinyemi) – Ezeh (63. Doležal). Trenér: Hejdušek.

Zlín: Dostál – Cedidla, Simerský, Didiba (46. Vukadinović), Čelůstka – Kolář – Reiter (46. Slončík), Dramé (46. Tkáč), Janetzký – Fantiš, F. Žák (72. Kovinić). Trenér: Vrba.