Přejít k hlavnímu obsahu
Samoobslužné pokladny svádí některé výtečníky ke krádeži

Samoobslužné pokladny svádí některé výtečníky ke krádeži

Pá 1. 4. 2022 - 10:00 Zlín

Zavedení samoobslužných pokladen do provozu supermarketů chápou zřejmě někteří jedinci jako snadný způsob, jak z obchodu odejít s nezaplaceným zbožím. Dokazuje to hned několik případů, ke kterým v poslední době došlo.

 

Ve čtvrtek 17. března odpoledne byla hlídka Městské policie Zlín přivolána do supermarketu na sídlišti Jižní Svahy. Zde neunikl pozornosti zaměstnance ostrahy muž, který na samoobslužné pokladně namarkoval pouze část zboží, přičemž další položky držel v ruce a chtěl je získat bez zaplacení.

 

Jak bylo následně zjištěno, devětadvacetiletý muž ze Zlína se tímto způsobem pokusil obohatit o zboží za bezmála 900 korun. Strážníci tak jeho jednání kvalifikovali jako přestupek proti majetku a dotyčný odešel z prodejny bez nezaplaceného nákupu a navíc lehčí o částku, kterou uhradil uloženou pokutu,“ uvedl zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík.

 

Načtení celé řady položek u samoobslužné pokladny vyžaduje nejen aktivní spolupráci zákazníků, ale také jejich elementární poctivost. Týká se to především zboží, které není na obalu opatřeno čárovým kódem, jako ovoce, zelenina a pečivo.

 

Hlavně mezi mládeží se v poslední době šíří trend, kdy dražší výrobek úmyslně označí na pokladně jako levnější, a uhradí tak nižší částku. Tyto „záměny“ se pochopitelně odrazí v denní inventuře a není tak divu, že to provozovatelům obchodů i jejich zaměstnancům vadí a na tyto drobné podvody se zaměřují.

 

Pro mládež tak máme malou, ale o to cennější radu. Jestliže vám ušetřená desetikoruna nestojí za problémy před zákonem, nedělejte to!“ varuje veřejnost Janík.

 

Samozřejmě, že vedle popsaných typů podvodného jednání nezmizeli ani „klasičtí“ zloději, kteří zboží schovávají do všemožných úkrytů a pokouší se projít přes pokladnu bez zaplacení.

 

Takto se pokusili s nezaplaceným zbožím odejít dva muži ve věku 25 a 32 let, kteří svou návštěvou „poctili“ velkoplošnou prodejnu na ulici Nábřeží. Přímo mezi prodejními regály si naskládali do batohu 6 láhví vodky, přičemž si počínali tak „šikovně“, že jim jedna z nich upadla na zem a rozbila se.

 

Strážníci se od obou mužů dozvěděli, že odcizený alkohol měl sloužit jako časoprostorová brána, která jim umožní přesun do jiné dimenze, řečeno jejich slovy: Chtěli jsme se pořádně ožrat,“ přiblížil komunikaci se zadrženými výtečníky Pavel Janík.

 

Protože ani jeden z nich nebyl v oblasti majetkových deliktů nováčkem, bude mít podezření z přestupku proti majetku dohru u správního orgánu.