Přejít k hlavnímu obsahu
Rok 2022 pohledem zlínských očních chirurgů: světová prvenství i nová tkáňová banka

Rok 2022 pohledem zlínských očních chirurgů: světová prvenství i nová tkáňová banka

Zlín

Implantace nitrooční čočky, první operace korigující současně krátkozrakost i vetchozrakost a zřízení oční tkáňové banky. To jsou významné počiny, kterých v uplynulém roce dosáhli oční chirurgové ve Zlíně. Opět tak dokázali, že patří k naprosté špičce v oboru a také díky nim se Česko řadí k největším inovátorům v oční chirurgii na světě.

 

Během roku navštíví české oční kliniky mnoho zahraničních lékařů. Často míří do Zlína, kde sídlí největší a nejmoderněji vybavená soukromá oční klinika v Česku. V jejím čele stojí světově uznávaný oční chirurg a inovátor Pavel Stodůlka.

 

Obzvlášť v laserových operacích očních vad je Česko světovým lídrem. Vybavení českých očních klinik bývá špičkové a mnozí odborníci mají zahraniční renomé. Důležité v našem oboru je stejně jako v dalších oblastech medicíny sdílení vědomostí a dovedností s dalšími lékaři pracujícími na nejlepších zahraničních klinikách,“ uvedl přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka.

 

Stejně tak se chodí špičky na poli oční medicíny vzdělávat do České republiky. Tuzemské oční kliniky pravidelně navštěvují například lékaři z Velké Británie, Francie, USA, Kanady, Jordánska, Turecka, Indie, Tuniska, Belgie, Itálie, Španělska, Norska, Brazílie nebo Bahrajnu.

 

Českým očním chirurgům se v loňském roce podařilo realizovat celou řadu unikátních operací. V březnu byla ve Zlíně vůbec poprvé implantována nitrooční torická čočka, která řeší v jednom kroku potřebu brýlí na všechny tři vzdálenosti u pacientů s astigmatismem. První pacient s novou nitrooční čočkou měl před operací vysokou oční vadu – 7 cylindrů, po operaci vidí bez brýlí.

 

Na konci roku pak byla ve Zlíně provedena první operace, při níž se korigují dvě oční vady současně – krátkozrakost a vetchozrakost. „Laser vytvoří pouze malý řez v rohovce, který je výrazně menší než u jiných metod. To přináší řadu výhod, jako například minimální mechanické narušení rohovky a snížení rizika syndromu suchého oka. Velmi nízké je také riziko infekce,“ řekl Pavel Stodůlka.

 

V červenci 2022 navíc začala ve Zlíně fungovat teprve čtvrtá oční tkáňová banka v České republice. Vedle transplantací srdce, ledvin a jater patří právě transplantace oční rohovky k celosvětově nejčastějším transplantacím, ročně se těchto operací v tuzemsku provede kolem 500. „Vzhledem k nedostupnosti očních rohovkových tkání a dlouhé čekací době na transplantaci můžeme díky vlastní bance pomoci zlepšit zrak více pacientům a v kratším čase,“ dodal Pavel Stodůlka.

 

Foto: gemini.cz