Přejít k hlavnímu obsahu
Proměna sadu Svobody by měla začít ve druhé polovině roku 2026

Proměna sadu Svobody by měla začít ve druhé polovině roku 2026

Zlín

Výrazná proměna zlínského sadu Svobody by mohla začít ve druhé polovině roku 2026. Poté, co zlínská radnice loni oznámila výsledky krajinářsko-architektonické soutěže, kterým je pražské studio Loom on the Moon, nyní uzavřela smlouvu o dílo s projektanty.

 

Aktuálně vzniká projektová dokumentace. Předpokládáme, že práce na oživení parku by mohly začít ve druhé polovině roku 2026. Půjde o další krok v rámci naší snahy o kultivaci významných veřejných prostranství ve městě,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a městskou zeleň Michal Čížek.

 

Cílem loňské soutěže bylo nalézt nejlepší způsob, jak oživit park a vytvořit v něm prostor pro vzájemné vztahy s okolím, zejména s dominantním zámkem.

 

Vítězný návrh studia Loom on the Moon podle soutěžní poroty respektuje současný charakter parku, zachovává jeho atmosféru a směřuje k využití prostoru kolem zámku. Navrhované řešení je odlišné od nedalekého parku Komenského a má navazovat na již zrekonstruované Tržiště Pod Kaštany,“ informovala zlínská radnice na svém webu.

 

Návrh odkazuje rovněž na uměleckou instalaci Zlínská zrcadla, která vznikla při příležitosti 700. výročí od první písemné zmínky o Zlínu, a jejímž autorem je také Loom on the Moon.

 

Projekt zachovává atmosféru krajinářského parku a dále ji rozvíjí. Odkazuje k instalovaným zrcadlům a pracuje s motivem ostrovů a souostroví zeleně, mezi kterými lze procházet po nově navržených trasách doplněných o drobné umělecké intervence. Zároveň zachovává i možnost průchodu parkem hlavními dosavadními směry,“ přiblížil Michal Čížek.

 

Návrh dále svobodně pracuje se zpevněnými plochami, které mění svůj charakter jak před východním, tak i před západním průčelím zámku. U západního průčelí je v plánu výsadba nových dřevin tak, aby se dosáhlo větší intimity prostoru v místě, které se nyní využívá k parkování vozidel. S tím se naopak v budoucnu nepočítá.

 

Zachovat by se měla pouze nejnutnější stání pro dopravní obsluhu a osoby se zdravotním tělesným postižením. S kácením se v parku počítá jen minimálně, především v nezbytně nutných případech,“ uvedlo město Zlín.

 

Mezi budovami zámku a bývalého soudu vznikne trojice vodních prvků. V těchto místech by se také měla odehrávat většina v parku pořádaných kulturních akcí. Vítězný návrh se věnuje také rozhraní parku a Bartošovy ulice, kde vytváří prostor pro umístění restaurační zahrádky.

 

Plánovaná investice do této transformace se odhaduje na 90 milionů korun.

 

Foto: Město Zlín