Přejít k hlavnímu obsahu
Přemnožená divoká prasata dál trápí Zlín. Za uloveného divočáka město vyplácí 5000 korun

Přemnožená divoká prasata dál trápí Zlín. Za uloveného divočáka město vyplácí 5000 korun

Zlín

Přemnožení divokých prasat na území Zlína je dlouhodobým problémem. Zvířata se při hledání potravy přibližují opakovaně k obytné zástavbě a představují tak pro obyvatele a volně pobíhající psy potenciální nebezpečí.

 

V Centrálním parku na Jižních Svazích oznámili lidé v loňském roce desítky případů. Zvýšený výskyt divokých prasat se za rok 2023 týká také městských pozemků sousedících s honitbami Mladcová-Paseky a Vršava, kde probíhá kontinuální odlov těchto zvířat.

 

Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína proto vyzývá obyvatele, aby se vyvarovali jakéhokoliv kontaktu s divokými prasaty a nedávali jim žádnou potravu.

 

Problém s výskytem divokých prasat se netýká jen Centrálního parku, ale obecně Zlína. Státní správa myslivosti proto vydala dvě povolení k lovu na nehonebních pozemcích. V obou případech se jedná o pozemky statutárního města. Jedna lokalita je za Zikmundovou vilou u honitby Mladcová-Paseky, a druhá se nachází na Horní Vršavě u honitby Vršava. Zde je povolen už několik let lov na takzvané venčící loučce,“ přibližuje Ladislav Hráček z Odboru městské zeleně SMZ.

 

V období od 1. září 2023 do 1. ledna 2024 bylo na městských pozemcích uloveno celkem 22 divokých prasat, z toho 18 na Horní Vršavě a 4 v Mladcové-Pasekách.

 

Zástřelné za ulovené divočáky vyplácí Magistrát města Zlína ve výši pět tisíc korun za zvíře,“ doplnil Ladislav Hráček s tím, že město loni pro odlov divokých prasat navyšovalo rozpočet. Za stejné období pak myslivci v honitbách Obce s rozšířenou působností Zlín ulovili celkem 720 kusů divočáků.

 

Divoká prasata mohou pro veřejnost i volně pobíhající psy představovat potenciální nebezpečí. Zvířata mohou být agresivní a reagovat nepředvídatelně, zejména pokud jsou vyrušena nebo cítí ohrožení. V záhonech vyhledávají cibuloviny, v travnatých plochách vyrývají žížaly, hraboše a živočišnou potravu. Nová teritoria si pak hledají právě kvůli přemnožení.

 

Foto: Město Zlín